Zahraničí

Čína zvažuje sankce vůči Česku kvůli Vystrčilově návštěvě Tchaj-wanu

Na Tchaj-wanu pokračuje návštěva předsedy českého senátu Miloše Vystrčila (ODS) a současně neutichá ani diplomatická přestřelka mezi Čínskou lidovou republikou a Českem. Tamní deník napsal, že čínský lid chce sankce proti Česku.

Šéf senátu se ve středu setkal s tchajwanským premiérem a prohlásil, že chce svou cestou mezi Českem a Tchaj-wanem stavět most. Kritizoval také Čínu, když uvedl, že v Hong Kongu nedodržela svou proklamovanou zásadu jedné země, ale dvou politických systémů.Očekává se, že jeho vyjádření ještě vyostří česko-čínské vztahy. Čínský státní deník Global Times už předtím uvedl, že čínský lid požaduje uvalení sankcí na Českou republiku.

Související obsah

Čínský deník také napsal, že stížnosti šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) na adresu čínského ministra zahraničí jsou nesmyslná a směšná. "Nejsem toho názoru, že by byla nesmyslná, skutečně toto nejsou vyjádření, která by v diplomacii byla obvyklá," řekl Petříček.

Ministr zahraničí na druhou stranu uvedl, že Vystrčilova mise není součástí zahraniční politiky České republiky a že mu tuto cestu nedoporučil. "Česká republika uznává Čínu politicky, s Tchaj-wanem udržujeme ekonomické vztahy," tvrdí Petříček.

Související obsah

Zatímco v Číně je Vystrčil terčem kritiky, demokratické země se ho zastávají. Postavili se za něj představitelé Německa, Francie či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Výhrůžky namířené proti některé ze zemí Evropské unie a jejím zástupcům odporují podstatě našich vztahů, což je nepřijatelné," napsala na svůj twitter.

Vystrčil na ostrově, který Čína považuje za svou provincii, zůstane do pátku. Před svým odletem se setká také s tchajwanskou prezidentkou.

Patrik Balcar, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz