Domácí

Úřady začnou titulkovat videa. Na Slovensku kvůli tomu demonstrovali

Úřady začnou titulkovat videa. Na Slovensku kvůli tomu demonstrovali
Zdroj: Getty Images

Na 23. září připadá Mezinárodní den neslyšících. V ten samý den také vstoupí v platnost část nového Zákona o přístupnosti. Díky ní budou všechny úřady a státní instituce povinně muset každé své video opatřit titulky pro neslyšící. S problémem chybějících tlumočníků bojují i na Slovensku.

Podle odborníků svůj audiovizuální obsah titulkuje jen mizivá část státních institucí. Nejvíc neslyšícím naopak vycházejí vstříc politici a politické strany. Nový zákon tak pomůže zhruba půl milionu Čechů se sluchovým postižením.

"Je smutné, že ČR začala řešit tuto problematiku až poté, co EU odhlasovala v říjnu 2016 směrnici," vyjádřila se europoslankyně Radka Maxová (ANO). Sama se problematice neslyšících dlouhodobě věnuje.

Podle analýzy společnosti Newton Technologies například státní instituce a samosprávy titulkují pouze zhruba 17 % videí. Velké neziskovky pamatují na titulky u zhruba 20 % audiovizuálního obsahu.

Související obsah

Politici a politické strany neslyšícím díky titulkům zpřístupňují zhruba 50 % videoobsahu. Podle odborníků si na rozdíl od úřadů uvědomují, jak důležitá je komunikace s lidmi – i s těmi se sluchovým postižením.

Opomíjenou skupinou jsou neslyšící také na Slovensku. Ve středu kvůli chybějícím tlumočníkům na vládních tiskových konferencích demonstrovali podle informací webu tvnoviny.sk před tamním úřadem vlády.

Související obsah

Zásadním problémem je podle předsedy Slovenského svazu neslyšících Jaroslava Cehlárika to, že tamní vláda nemá smlouvu s žádnou tlumočnickou organizací. Tlumočníci, kteří během koronavirové krize při tiskovkách pomáhali s překladem pro neslyšící, za svou práci navíc prý nedostali zaplaceno.

"Tlumočníci chodili téměř na všechny tiskovky, neměli však uzavřenou žádnou smlouvu s Úřadem vlády. Tlumočnické služby jsme zastavili do momentu, dokud nebudeme mít společně podepsanou smlouvu," potvrdil šéf slovenského Úřadu vlády Július Jakab. Předešlé služby prý tlumočníkům proplatí ministerstvo vnitra.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz