Domácí

Cena jablek dál roste! Odborníci řekli, kdy se vrátí do normálu

Cena jablek, tedy mezi Čechy nejoblíbenějšího ovoce, dál roste. Jeden kilogram stojí v průměru rekordních bezmála padesát korun. V jiných letech přitom cena se začátkem nové sklizně už klesala.

Za kilogram jablek někdy chtějí bezmála osmdesát korun! Průměrná cena je sice nižší - 49,59 za kg, přesto jsou jablka podstatně dražší než třeba banány. Na rozdíl od meruněk, broskví nebo třešní, které pálil jarní mráz, to přitom se sklizní jablek nebo švestek nevypadá vůbec špatně. "Letošní rok je velmi dobrý. Úroda, sami vidíte, švestek hodně, jablek je taky dost,“ říká sadařka Petra Amlerová.

Obsypané stromy nejsou jen v sadech, ale i na zahradách - třeba v Praze. Přesto se cena jablek vyšplhala do těžko uvěřitelných výšek. "Pro nás pěstitele se ty ceny moc nemění od jiných let,“ říká sadař Rostislav Kubáček.

Související obsah

Sklizeň jablek už naplno běží třeba ve Vilémově na Olomoucku. Ani tamní sadaři neprodávají dráž než v předchozích letech. Někde ale hrozí, že se úrodu nepodaří sklidit. Kvůli pandemii koronaviru chybí sběrači, hlavně ti z Ukrajiny. A Čechům tahle práce nevoní.

Podle sadařů by ceny jablek mohly začít pomalu klesat zhruba za měsíc - tedy se začátkem podzimu. To už budou na pultech i jablka z letošní sklizně z dovozu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz