Zahraničí

Japonsko zasáhl ničivý tajfun! Je už druhý za jediný týden

Japonsko zasáhl už druhý ničivý tajfun během jediného týdne. Po bouři s názvem Maysak dorazil k pevnině Hajsen. Úřady nařídily evakuaci více než dvou set tisíc lidí. NASA označila Hajsen za supertajfun. Dosahuje místy rychlosti přes 200 km/h. Japonsko tak silný tajfun nezažilo 60 let.

Ničivý vítr – bleskové záplavy – nebezpečné vlnobití – lidé u japonských břehů se připravují na historickou bouři. K zemi vycházejícího slunce dorazil ničivý supertajfun Hajsen. "Naposledy byl takto ničivý supertajfun nad Japonskem zaznamenán v září v roce 1959,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová.

Tajfun bedlivě sledují i experti z NASA. Podle nich je Hajsen obrovský. Ze satelitních snímků zjistili, že zabírá plochu o průměru přes 700 kilometrů. Síla tajfunu Hajsen je srovnatelná s hurikány čtvrté, tedy druhé nejsilnější kategorie. "Nárazy větru budou dosahovat rychlosti až 230 km/h a srážkové úhrny budou místy přes 100 milimetrů,“ předpovídá Honsová.

Hajsen se momentálně nachází na jihu japonských ostrovů. V příštích hodinách a dnech se přesune k východním břehům Číny a na korejský poloostrov. Východní asie se ale ještě nestihla vzpamatovat ze zkázy, kterou tam před pár dny napáchal tajfun Majsak. O rozsahu škod ve své zemi se chtěl přesvědčit i lídr KLDR Kim Čong-un. Ten se navíc rozhodl, že potrestá úředníky, kteří neochránili obyvatele před zkázou – podle oficiální zprávy neuposlechly nařízení korejské strany práce, která nařídila evakuaci lidí.

Související obsah

Bouře v KLDR zničila více než 1000 domů. Není vyloučené, že blížící se Hajsen tam napáchá škody mnohonásobně větší.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz