Domácí

Plošná opatření už nehrozí, nových případů je málo, tvrdí ministr Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je stále v domácí karanténě. Podle jeho vyjádření pro TV Nova Česku další plošná nařízení nehrozí. K tomu, aby se například zavřely hranice, by prý počet nových případů i úmrtí lidí pozitivních na Covid-19 musel být mnohem vyšší.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zkrátit dobu trasování na několik hodin. Chce také provádět až 30 tisíc testů na koronavirus denně. Podle ministra Vojtěcha se k naplnění plánu pomalu blíží. Jen za pátek laboratoře provedly na 12,5 tisíce testů.

"Záleží na tom, kolik je lidí nebo potenciálně testovaných naindikováno ze strany lékařů a hygienických stanic. My dále kapacitu navyšujeme. Aktuálně jsme na 18 tisících testů a počet se každý den zvedá. K naplnění plánu určitě směřujeme a zvedáme kapacitu v rámci laboratoří a odběrových míst," vyjádřil se v rozhovoru pro Televizní noviny.

Související obsah

Koronavirová opatření v rámci firem a povinnost karantény i přes negativní test na Covid, jsou podle ministra v pořádku. "My jsme již zkrátili dobu karantény a v tuto dobu další změny nečekáme. Nemoc má inkubační dobu, a i když mám první test negativní, jsem po kontaktu s nakaženým. Nemoc se může projevit v dalších dnech. Vycházíme z mezinárodních stanovisek a opatření jsou taková, aby odlehčila firmám, ale nevyvolala riziko šíření choroby," řekl Vojtěch.

Související obsah

Další ekonomický blackout podle ministra nehrozí. Vláda prý žádné uzavírání hranic ani plošná opatření nechystá. Denní přírůstky nově nakažených navíc podle Vojtěcha nejsou tak vysoké, aby o podobných opatřeních jako na začátku epidemie bylo vůbec nutné uvažovat. Připustil však, že k jejich vyhlášení může dojít lokálně.

"Vypnutí ekonomiky nehrozí, máme tu semafor, který chceme následovat. Budeme dodržovat hygienická opatření. Čísla případů nijak extrémně nerostou, ani počet úmrtí. Zatím ta čísla nejsou na to, abychom dělali nějaká plošná opatření, ale nemohu vyloučit, že budou na regionální úrovni," uzavřel ministr zdravotnictví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz