Domácí

Důchody se od ledna zvýší o 5,8 %. Průměr poprvé překročí 15 tisíc

Důchody se od ledna zvýší o 5,8 %. Průměr poprvé překročí 15 tisíc
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Od ledna roku 2021 překoná průměrný důchod hranici 15 tisíc korun. Penze se totiž v rámci zákonné valorizace zvýší o 5,8 %. V pondělí o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"Vychází to ze zákona o důchodovém pojištění. Dané valorizační číslo vyplývá z údajů Českého statistického úřadu,“ objasnil mluvčí ministerstva Jan Brodský.


Důchody by se tak měly průměrně zvednout o 839 korun měsíčně. "Protože senioři a seniorky celý život poctivě pracovali a státu odváděli, musí být o ně na stáří postaráno. I podzim života si lidé mají užít, a ne ho přežívat,“ napsala Maláčová na svůj facebook.

Související obsah


Důchodci se tak od ledna dočkají v průměru 15336 korun.


Vláda na začátku srpna mimořádně projednávala návrh ministryně Maláčové, podle kterého mají senioři v prosinci dostat jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun. Tzv. rouškovné, jak o penězích pro seniory Maláčová hovoří, vláda odsouhlasila.

"Kabinet odsouhlasil návrh zákona, který říká, že každý důchodce, to znamená starobní, invalidní i vdovský, dostane 5000 korun jednorázově. Tento zákon by měl být projednán jako první bod na jednání ve Sněmovně v úterý 15. září,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) krátce po brífinku.

Vláda schválila mimořádný příspěvek pro důchodce. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz