Ekonomika

Ceny alkoholu v Česku rostou, pořád ale patří k nejlevnějším v Evropě

Ceny alkoholu v Česku rostou, pořád ale patří k nejlevnějším v Evropě
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Češi si letos kvůli zvýšení spotřební daně z lihovin za alkoholické nápoje připlatili. A ceny ještě porostou. Zemí alkoholu zaslíbenou ale Česko zůstane, ve srovnání s dalšími členskými státy Evropské unie patří na nákupním seznamu stále mezi levnější položky.

Češi se ve spotřebě alkoholu dlouhá léta drží v nelichotivém čele žebříčku. Nejpopulárnějším nápojem je tradičně pivo, v posledních letech ale přicházejí mnohem víc na chuť i vínu. Alkohol v tuzemských obchodech patří k nejlevnějším v Evropě.

Podle nejnovějších údajů Eurostatu z roku 2019 platí Češi za alkohol pouze 87,2 procent z průměru zemí Evropské unie. "Jedná se přitom o mezinárodně srovnatelný údaj, neboť je přepočtený podle parity kupní síly měny," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Pivo, víno a lihoviny jsou levnější než v Česku pouze v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. "Ještě v roce 2016 byl alkohol v EU levnější než v Česku nejen v uvedeném trojlístku zemí, ale také ve Španělsku, Polsku a na Slovensku," pokračuje Kovanda.

Související obsah

U našich východních sousedů ale ceny vyletěly vzhůru. Loni zaplatili Slováci za alkohol 95,1 procent z unijního průměru.

Letos si ale za tvrdý alkohol připlatili také Češi, zvýšila totiž spotřební daň z lihovin. Za půl litru 40procentního alkoholu činí místo 57 korun od ledna 64,50 korun. "Alkohol letos patří mezi nejmarkantněji zdražující položky spotřebního koše v ČR kvůli poměrně citelnému navýšení spotřební daně z lihovin. Přesto však bude i nadále Česko z hlediska ceny alkoholu, zejména piva, v rámci EU velmi levným krajem," věří Kovanda.

Tím nejdražším je naopak Finsko, kde za alkohol platí 190,7 procent z průměru EU. Z evropských států, které nepatří k sedmadvacítce, je nejdražší Island. Za alkohol tam dají 265,3 procent z unijního průměru. V závěsu je Norsko s 260,8 procenty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz