Zahraničí

Sestra Kim Čong-una náhle zmizela. KLDR se má zmítat v hladomoru

Sestra Kim Čong-una náhle zmizela. KLDR se má zmítat v hladomoru
Zdroj: Profimedia

Mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una se už měsíc neukázala na veřejnosti. Panují obavy, že Kim Jo-čong potrestal za "nedodržení rozkazů". Letos se totiž několikrát spekulovalo, že kvůli zdravotním problémům po něm převezme vedení. Podle zahraničních médií navíc totalitní zemi opět zasáhl hladomor.

Po spekulacích o mrtvici a dalších zdravotních problémech upevňuje severokorejský diktátor Kim Čong-un svou moc. V srpnu se dokonce mluvilo o tom, že je v kómatu. V minulých dnech se ale objevil na veřejnosti.

Vůdce nejizolovanější země světa podle portálu express.co.uk navštívil místa poničená tropickou cyklónou. Zahraniční pozorovatelé si všimli, že od jeho návratu po údajných zdravotních komplikacích se po jeho boku přestala objevovat mladší sestra Kim Jo-čong.

Už na jaře ji označovali jako možnou nástupkyni v čele KLDR, pokud by její bratr zemřel. Od 27. července ji však nikdo na veřejnosti neviděl. Podle experta na Severní Koreu, profesora Nama Sung-wooka, ji mohl Kim Čong-un potrestat, protože během jeho nepřítomnosti až příliš upevnila svou moc.

Související obsah

“Nikomu se v minulosti nevyplatilo, když ho označovali za druhého nejmocnějšího v zemi. V postavení musí existovat rovnováha. I když patří Kim Jo-čong do rodiny, nemůže si dovolit cokoliv," popsal Nam.

Experti si zatím netroufají odhadovat, zda Kim svou sestru pouze na čas "uklidil", anebo s ní skoncoval nadobro.

Nebylo by to první čistka ve vládnoucí severokorejské dynastii. Už v roce 2013 beze stopy zmizel Kimův strýc Čang Song-tchek, o němž se mluvilo jako o nástupci zesnulého Kim Čong-ila. Podle propagandy se chystal chopit moci "zlověstným způsobem". Současný diktátor ho prý nechal popravit.

Delší nepřítomnost Kim Jo-čong ale patří k menším problémům, jimž země čelí. Obyvatelstvo má opět sužovat hladomor. Na KLDR jsou uvaleny mezinárodní sankce kvůli jadernému programu, lidem se tak nedostává potravinové i jiné pomoci ze zahraničí jako obyvykle. Pchjongjangu se nedaří ani úspěšně čelit koronavirové pandemii. Podle webu nknews.org jde o podobné problémy, které odstartovaly masivní hladomor v 90. letech.

Související obsah

Odhaduje se, že v letech 1995 až 1999 zemřelo kvůli nedostatku jídla 220 tisíc až 3,5 milionů Severokorejců.

Kim vyhlásil kvůli koronaviru výjimečný stav. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz