Domácí

Zavřené restaurace, roušky v obchodech. PŘEHLED změn od 9. září

Dnešním dnem vstupují v platnost nová opatření v boji proti šíření koronaviru. Zhoršující se epidemiologická situace přináší především zpřísnění opatření v Praze. Redakce TN.cz si pro vás připravila přehled toho, co vás od 9. září čeká.

Hlavní změny od 9. září se týkají především Prahy. Jedná se o omezení otevírací doby pražských podniků, zejména barů, nočních klubů a restaurací. V Praze jsou roušky povinné také uvnitř nádražních budov a na letišti Václava Havla.

Související obsah

"Zakazuje se přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb od půlnoci do šesti hodin ráno," uvedla Zdeňka Shumová z hygienické stanice s tím, že se omezení týká především nočních klubů a barů, které jsou dlouhodobě považovány za epicentra nákazy.

Od středy tak mají povinnost veškerá stravovací zařízení mít uzavřeno mezi 0:00 a 6:00. Dále budou od středy roušky povinné v Praze také při nakupování v obchodech a nákupních centrech.

Související obsah

Změna čeká také návštěvníky pošty. Česká pošta totiž od středy 9. září zavádí povinnost mít překrytá ústa a nos rouškou, respirátorem nebo jinou pokrývkou na všech svých pražských pobočkách. O této povinnosti budou lidé informováni letáky umístěnými při vstupu na každou pobočku. Ve všech ostatních městech v republice jsou roušky na poštách pouze doporučené.

Už od 1. září platí bezpečnostní opatření v podobě povinného zakrývání úst a nosu v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či vnitřních akcích nad 100 osob. Zároveň nesmí být v budově více než 500 osob najednou.

Následně se budou muset roušky nosit od 14. září také ve společných prostorách školských zařízení. Výjimku mají akorát mateřské školy a vysoké školy.

HYGIENICKÁ OPATŘENÍ V PRAZE OD 9. ZÁŘÍ:

– Stravovací provozovny musí být uzavřené od 0:00 do 6:00
– Povinné roušky v obchodech, nákupních centrech a na poště

ROUŠKOVÉ OPATŘENÍ V CELÉM ČESKU:

– V městské i meziměstské dopravě
– Na úřadech
– Ve zdravotnických a sociálních zařízeních
– Ve volebních místnostech
– Na vnitřních akcích s více než 100 osobami

– Doporučeno na pobočkách České pošty

Roušku nemusí nosit například děti do dvou let, snoubenci během obřadu, lidi trpící některými zdravotními komplikacemi, hospitalizovaní pacienti nebo také sportovci během trénování či závodu.

Stupně pohotovosti a opatření vyplývající z aktuální epidemiologické situace v ČR:
 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zelený stupeň na koronasemaforu mají nyní okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko. Tam se žádná speciální opatření nepřijímají.

Zelená barva znamená výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Jediným místem s oranžovou barvou, která znamená počáteční šíření komunitního přenosu, je tedy Praha.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz