Domácí

Česko čeká miliardová arbitráž kvůli reklamním plochám v pražské MHD

Česko čeká další miliardová arbitráž. Tentokrát kvůli sporu o reklamní plochy v pražské MHD. Ty od roku 1997 provozovala společnost Rencar ze skupiny JCDecaux. Dopravní podnik v roce 2016 smlouvu vypověděl, protože podle něj byla nevýhodná. Reklamní společnost se však rozhodla Česko zažalovat před mezinárodním tribunálem.

Minulý týden městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že téměř 30 let stará smlouva mezi pražským dopravním podnikem a reklamní společností Rencar je neplatná.

JCDecaux, do jejíž rodiny Rencar spadá, se kvůli tomu obrátila na mezinárodní tribunál a za zmaření investice žádá náhradu škody přes jednu miliardu korun.

Související obsah

“Společnost dopravní podnik smlouvu vypověděla bez důvodu a tím způsobila škodu, která je v řádech desítek milionů eur v tuto chvíli a ta částka dále roste,” uvedl mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka.

Reklamní plochy v pražské MHD už dnes provozuje jiná reklamní společnost. Ministerstvo financí bylo v arbitrážích doposud úspěšné. Prohrálo jen ve třech případech, 26 vyhrálo a tři arbitráže vyřešilo smírem.

Související obsah

“My jako ministerstvo financí budeme samozřejmě hájit zájmy České republiky a věříme, že budeme úspěšní,” řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podle ministerstva financí by arbitráž měla začít v průběhu týdnů, maximálně měsíců.

Eliška Kopánková, Marek Bruna, jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz