Domácí

Vojtěch čelí ostré kritice za roušky. Vláda je nebezpečná, ozývá se

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch čelí ostré kritice poté, co ve středu oznámil povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách po celém Česku. Vojtěch přitom ještě v neděli v rozhovoru pro televizi Nova ujišťoval, že se plošná opatření zavádět nebudou.

Vojtěch čelí kritice, jak za rozhodnutí, tak i za formu, kterou jej oznámil. Samotné rozhodnutí totiž vyvolává spousty otázek.

“Není možné, aby ministr zdravotnictví na Twitteru zveřejnil informaci o tom, že se plošně zavede nová povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech, aniž by byla zároveň zveřejněna jasná pravidla pro realizaci tohoto opatření v provozech,” uvedla na svém facebooku Hospodářská komora ČR.

Související obsah

Podle komory nové opatření vyžaduje konkrétní kroky, na které budou muset firmy v Česku reagovat, ale aktuální výroky ministra vyvolávají akorát zmatek a nejasnosti. “Navíc plošný přístup znovu popírá ujištění veřejnosti v tom, že případná zpřísňování protiepidemiologických pravidel budou realizována na základě mapy a semaforu,” dodala Hospodářská komora.

REAKCE PREZIDENTA HOSPODSK KOMORY VLADIMRA DLOUHHO K PLON POVINNOSTI NOSIT ROUKY VE VNITNCH PROSTORECH S...

Zveejnil(a) Hospodsk komora esk republiky dne Steda 9. z 2020

Kritika se ozývá také ze strany opozice, která dlouhodobě nesouhlasí s tím, jak vláda situaci s koronavirem řeší. "Slyšeli jsme, že nebudou žádná plošná opatření, že bude fungovat chytrá karanténa, semafory a nevím, co všechno. Nakonec tu plošná opatření zase jsou. Vláda tu situaci nezvládá a pokračuje ten chaos a zmatek, kterého jsme tu svědky už půl roku, bohužel,” řekl pro TN.cz předseda ODS Petr Fiala.

Související obsah

“Pokud by ta opatření byla dělána systematicky a byla podložená nějakými jasnými průzkumy případně doklady toho, že je to v pořádku, tak já nejsem proti rouškám a nejsem proti zavádění roušek, ale nesmí v tom být chaos a nesmí v tom být pochybné výjimky,” vysvětlil předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).

"Sami jsme si ušili roušky, sami se budeme trasovat, sami se i zaintubujeme a sami se pohřbíme... Neschopnost Babišovy vlády přesáhla všechny myslitelné meze a vláda sama stala se bezpečnostním rizikem svojí země a svých občanů," pustil se do vlády na Twitteru Miroslav Kalousek (TOP09).

Související obsah

"Tak to vyřeší roušky, je po problému. Netřeba si dalšího půl roku lámat hlavu, jak z 500 miliard korun zajistit dostupné testy, posílení hygieny, trasování nakažených, odborníky, data, informovanost atd. A vůbec nějaký systém," reagoval na sociální síti bývalý europoslanec Petr Ježek (HLAS).

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je vláda bezprostředním rizikem pro lidi. Podle jeho slov jen zvyšuje nejistotu, paniku a neklid. " Vláda jedná hloupě a nebezpečně, zcela nekompetentní ministr je udržován z politické vůle velkého šéfa ve své funkci," řekl Rakušan.

K plošnému zavedení roušek se pro TN.cz vyjádřil také předseda Pirátů Ivan Bartoš."Roušky vnímáme jako nejsnažší možnost, jak omezit šíření viru. Nejjednoduší vládní nařízení by bylo, nosit roušky všude, kde nemůže dodržet sociální distanc. Vláda by měla spolupracovat s občany, nikoliv jen nařizovat. Dlužno dodat, že nyní vidíme, jak vláda a pan premiér podcenil přípravu na podzimní vlnu," napsal Bartoš. 

Ministr Vojtěch ve středu dále vyzval, aby i nadále všichni všechna hygienická pravidla. "Vyzývám všechny občany k maximální odpovědnosti a dodržování základních hygienických pravidel. Zapamatujme si pravidlo 3R. Ruce, roušky, rozestupy. Je to to nejmenší a přitom tak důležité. Každý z nás může svým odpovědným přístupem přispět ke zvládnutí této epidemie," uvedl Vojtěch na sociální síti.

Související obsah

Nová opatření se tak dotknou i regionů, ve kterých se koronavirus zatím nešíří nijak dramaticky. V úterý přibylo v Česku dalších 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem. Největší nárůst byl opět v Praze.

Na vývoj epidemie ve vašem kraji se můžete podívat v článku zde

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz