šíření koronaviru

Testy v pondělí odhalily 6910 případů! Znovu přibývá hospitalizovaných

Koronavirus - mapa
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Getty Images
Ilustrační fotografie
Téma:

V pondělí testy v Česku odhalily 6 910 případů nákazy koronavirem, což je o 746 méně než před týdnem. Rizikové skóre systému PES kleslo na 68 bodů, odpovídá tak už třináctým dnem 4. stupni opatření. Nejvážnější situace je stále na Trutnovsku. V článku se můžete podívat, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

V pondělí rozbory odhalily dalších 6 910 případů nákazy koronavirem, což je o 746 méně než před týdnem. Počet nakažených překročil 946 tisíc, vyléčených už je více než tři čtvrtě milionu. Počet mrtvých překročil v pátek podle údajů ministerstva zdravotnictví 15 tisíc - v úterý ráno jich úřad eviduje 15 618.

 

Rizikové skóre, na kterém závisí změna opatření proti koronaviru,kleslo a je na hodnotě 68. Odpovídá tak 4. stupni protiepidemického systému, a to už třináctým dnem.

 

 

Počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči, podle dat ministerstva výrazně klesl. Momentálně je v nemocnici 5852 pacientů s nemocí covid-19, z toho je podle aktuálních dat 992 ve vážném stavu.

 

Každý všední den je provedeno zhruba 20 000 až 35 000 PCR testů a podobný počet antigenních testů. O víkendech bývá jejich počet výrazně nižší.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 26. lednu je lůžek typu ARO/JIP volných 757 (z 3 969) a lůžek s kyslíkem 5 770 (z 21 504).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

  

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Aktuálně je nejhorší situace v okrese Trutnov, kde je za posledních sedm dní 991,71 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Cheb s 842,48 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

 

Nakažení za posledních sedm dní:

 

Od konce dubna loňského roku epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo více než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

  

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní je počet aktivních případů zhruba 100 tisíc. Po klesání, které nastalo v listopadu, počet aktivních případů začal opět růst. Celkem se v Česku nakazilo více než 946 tisíc lidí. 

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

Přibližně 831 tisíc lidí se z nemoci uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie. Počet pacientů s covidem-19, kteří nemoci podlehli, dosáhl 15 618.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

Loni v březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Index rizika se drží na čtvrtém stupni, rozvolnění se ale nechystá. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz