šíření koronaviru

V pátek přibylo 1050 případů. Podívejte se, jaká je situace ve vašem okrese

Téma:

V pátek laboratoře v Česku odhalily 1050 nových případů nákazy koronavirem. Potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel byl k poslední aktualizaci 74. Nejhůře je na tom okres Opava. V článku se můžete podívat, jak se situace vyvíjela a jak je na tom váš kraj a okres.

V pátek přibylo v Česku 1050 nových případů nákazy koronavirem, což je o 588 méně než minulý týden, kdy laboratoře odhalily 1638 nakažených.

 

Za posledních sedm dní podle dat ministerstva připadalo v úterý na 100 tisíc obyvatel 74 nově potvrzených případů covidu-19. Toto číslo již dlouho klesá. Balíčky rozvolňování představené vládou jsou navázané právě na tento ukazatel, operují s hodnotami 100, 75 či 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel. 

 

Množství lidí, kteří potřebují lékařskou péči, v pátek opět kleslo. V nemocnicích leželo 1500 nakažených, z nichž 293 bylo ve vážném stavu. Nejvíce lidí bylo v nemocnicích 15. března, konkrétně 9457 a v ohrožení života bylo 2050 z nich.

   

Každý všední den je provedeno obvykle 10 000 až 20 000 PCR testů a podstatně vyšší počet antigenních testů. O víkendech se testuje méně. Za pátek bylo vykázáno 15 679 PCR testů a přes 118 tisíc antigenních testů.

 

Naočkováno bylo v pátek 79 328 lidí. 6538 z nich dostalo již druhou dávku vakcíny. První dávku má v Česku přes 2,9 milionu lidí. Přes jeden milion lidí už má očkování ukončené. 

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K sobotnímu ránu bylo lůžek typu UPV/NIV volných 674 (z 2276), to znamená 29 %, a lůžek s kyslíkem 6372 (z 22 682), volná kapacita je tak na 28 %. 

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

 

Podíl hospitalizovaných na celkovém počtu osob s aktuálně aktivním onemocněním (absolutní):

 

Přehled volných lůžek dle krajů:

 

Přehled volných lůžek dle krajů (tabulka):

  

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Nejhorší je situace v okrese Opava, kde je za posledních sedm dní 164,98 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Po něm následují okresy Český Krumlov (153,29) a Vsetín (128,94).

  

Od konce dubna loňského roku epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

 

Po krátkém poklesu opět rostl počet nakažených a případů bylo více než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

 

Semafor ČR:

 

Protiepidemický systém (PES) ČR dle krajů:

  

Celkem se v Česku nakazilo přes 1,6 milionu lidí, tedy více než desetina republiky.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Nakažených žen je více než mužů. Nejhůře zasaženou věkovou skupinou v Česku jsou lidé mezi 45 až 54 rokem života. Naopak nejméně zasaženou skupinou jsou senioři nad 85 let. Výrazně se zvýšil počet nakažených dětí a mladých lidí. Podíl nakažených dětí do 14 let činí přes 10,7 % a věková skupina 15 až 24 let tvoří asi 9,6 % všech nakažených.

 

Přehled očkování dle krajů:

 

Co se týče očkování, tak se stále nejvíce očkuje v Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně dávek bylo zatím podáno v kraji Karlovarském. Celkem bylo podáno přes 4 miliony vakcín, dvěma dávkami bylo naočkováno přes milion lidí. Nejvíce se očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, vyočkovaných dávek má přes tři miliony.

 

Přehled očkování (graf):

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

Loni v březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny, posléze z Německa a Slovenska. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

V nemocnicích v březnu přibýval také počet vážně nemocných dětí (3/22021):

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz