šíření koronaviru

Ve středu přibylo 195 nakažených! Podívejte se, jaká je situace u vás

Téma:

Laboratoře v Česku ve středu odhalily 195 nových případů, což je o 37 méně než před sedmi dny. Aplikováno už bylo v Česku přes 10 milionů dávek vakcín. V článku najdete, jak se situace za poslední dobu vyvíjela a jak je na tom váš kraj a okres.

Ve středu v Česku přibylo 195 nových případů nákazy koronavirem, což je oproti předchozí středě pokles o 37 případů, před týdnem testy potvrdily onemocnění covid-19 u 232 lidí.

 

Za posledních sedm dní připadalo podle dat ministerstva na 100 tisíc obyvatel 12 nově potvrzených případů covidu-19. Hodnota je stejná již třetí den.

 

Z okresů je na tom aktuálně nejhůř Plzeň-město, kde je 37,47 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Následují Klatovy (33,62) a Plzeň-sever (33,47).

 

Ve středu bylo podáno přes 59 tisíc očkovacích dávek, z toho většina byla použita na druhou dávku. Ve všední dny se pravidelně očkovalo více než 100 tisíc lidí denně. O víkendech a svátcích to bylo kolem 40 až 50 tisíc, zájem o očkování ale klesá. Čísla v posledních dnech stagnují a je patrné, že se nyní očkují hlavně druhé dávky. V Česku bylo celkem podáno 10 192 335 očkovacích dávek.

 

Počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči, mírně klesl. V nemocnicích ve čtvrtek ráno leželo 47 nakažených. Ve vážném stavu je momentálně osm pacientů. Nejvíce lidí bylo s covidem v nemocnicích 15. března, konkrétně 9457 a v ohrožení života bylo 2050 z nich.

 

Balíčky rozvolňování:

 

Počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19, překročil hranici 30 tisíc. V souvislosti s koronavirem zemřelo v Česku 30 363 lidí.

  

Každý všední den je provedeno obvykle 10 000 až 40 000 PCR testů a podstatně vyšší počet antigenních testů, přičemž o víkendech se testuje méně. Ve středu bylo vykázáno 31 486 PCR testů a přes 55 tisíc antigenních testů.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Celkem bylo v Česku vyočkováno už přes deset milionů dávek vakcín proti covidu-19. První dávku dostalo v Česku přes pět milionů lidí. Přes 4,6 milionu lidí už má očkování ukončené.

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

 

Podíl hospitalizovaných na celkovém počtu osob s aktuálně aktivním onemocněním (absolutní):

 

Přehled volných lůžek dle krajů:

 

Přehled volných lůžek dle krajů (tabulka):

  

Od konce dubna loňského roku epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

Epidemický stav na podzim byl kritický, v prosinci se situace zlepšila, po vánočním rozvolnění ale čísla začala opět prudce stoupat a v letošním únoru a březnu epidemie dosáhla vrcholu. Po tvrdém lockdownu, kdy vláda zakázala i cestování mezi okresy, začala čísla klesat. V květnu tak mohlo nastat velké rozvolňování.

 

Celkem se v Česku nakazilo přes 1,67 milionu lidí, tedy více než desetina republiky.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Nakažených žen je více než mužů. Nejhůře zasaženou věkovou skupinou v Česku jsou lidé mezi 45. až 54. rokem života. Naopak nejméně zasaženou skupinou jsou senioři nad 85 let.

 

Přehled očkování dle krajů:

 

Co se týče očkování, stále se nejvíce očkuje v Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně dávek bylo podáno v kraji Karlovarském. Celkem bylo podáno přes deset milionů vakcín, dvěma dávkami byly naočkovány přes čtyři miliony lidí. Nejvíce se očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech.

 

Přehled očkování (graf):

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

Loni v březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny, posléze z Německa a Slovenska. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Přehled o situaci a opatřeních v oblíbených turistických destinacích ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz