šíření koronaviru

Za sobotu přibylo 12472 nakažených! Aktivních případů je přes 153 tisíc

Koronavirus - mapa
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Getty Images
Ilustrační fotografie
Téma:

Za sobotu laboratoře odhalily 12472 nových případů koronaviru. Aktivních případů je přes 153 tisíc. Nemoci za první víkendový den podlehlo 53 lidí. V článku se můžete podívat na to, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

V sobotu testy v Česku prokázaly nákazu koronavirem u 12472 lidí. Aktivních případů je 153 818. Nemoci za sobotu podlehlo 53 lidí. Počet umrtí za celou dobu pandemie stoupnul tedy na číslo 2077.

 

Doposud nejvyšší celkový nárůst byl v pátek, kdy přibylo rekordních 15 252 případů. I přes veškerá opatření tak čísla stále rostou. Ještě předminulý týden se denní přírůstky pohybovaly okolo pěti tisíc. Teprve v pátek 9. října byla překročena hranice 8000.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Epidemie v Česku rychle nabírá na síle již od začátku září. Od té doby padá jeden rekord za druhým. Vysoký počet odhalených nákaz souvisí i se zvýšeným počtem testů. Doposud jich bylo provedeno přes 2 miliony, za čtvrtek rekordních zhruba 46 tisíc.

 

Aktuální semafor nákazy v Česku:

  

V nemocnicích leží podle údajů ministerstva zdravotnictví 5314 pacientů, 772 v těžkém stavu. V dubnu bylo maximem 422 hospitalizovaných a 100 ve velmi vážném stavu.

 

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger o situaci v nemocnicích:

 

 

Ministerstvo zdravotnictví začalo zveřejňovat i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 23. říjnu bylo lůžek typu ARO/JIP volných 1029 (z 4014), ventilátorů 915 (z 18 368) a lůžek s kyslíkem 7863  (z 22 807).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

 

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Situace je aktuálně nejvážnější na Zlínsku, kde je 1114,52 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Za ním následují okresy Vsetín (1024,88), Hradec Králové (1022,02) a Plzeň-jih (989,16).

 

Nakažení za posledních 7 dní:

 

Od konce dubna epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo víc než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

 

Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti, komentuje situaci, která tam panuje:

 

Srovnání počtu nově nakažených a zemřelých:

 

 

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní počet aktivních případů přesahuje 153 tisíc. Celkem se v Česku nakazilo více než 250 tisíc lidí. V souvislosti s koronavirem zemřelo 2077 pacientů.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

Více než 94 tisíc lidí se z nemoci již uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

V březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Jaká opatření zavádějí ostatní evropské státy, se podívejte v reportáži:

 

Jaká je situace v Česku, se podívejte v reportáži:

 

TN.cz