šíření koronaviru

Padl nový rekord! Ve středu v ČR přibylo 14 968 případů nákazy

Koronavirus - okresy
Zdroj: Profimedia, Getty Images/ TN.cz
Ilustrační snímek
Téma:

Ke středeční půlnoci laboratoře odhalily 14 968 nových případů koronaviru. Jedná se o nový rekord. Počet aktivních případů překonal hranici 124 tisíc. V článku se můžete podívat na to, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

Ke středeční půlnoci testy v Česku prokázaly nákazu koronavirem u 14 968 lidí. Jedná se o nový rekord. Aktivních případů je více než 124 tisíc. 

 

Doposud nejvyšší celkový nárůst byl v úterý, kdy přibylo 11 984 případů. I přes veškerá opatření tak čísla prudce rostou. Ještě předminulý týden se denní přírůstky pohybovaly okolo pěti tisíc. Teprve v pátek 9. října byla překročena hranice osmi tisíc.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Epidemie v Česku rychle nabírá na síle již od začátku září. Od té doby padá jeden rekord za druhým. Vysoký počet odhalených nákaz souvisí i se zvýšeným počtem testů. Doposud jich bylo provedeno přes 1,8 milionu, za úterý rekordních 40 327.

 

Aktuální semafor nákazy v Česku:

  

V nemocnicích leží podle údajů ministerstva zdravotnictví 4417 pacientů, přes 650 v těžkém stavu. V dubnu bylo maximem 422 hospitalizovaných a 100 ve velmi vážném stavu.

 

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger o situaci v nemocnicích:

 

 

Ministerstvo zdravotnictví začalo zveřejňovat i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 19. říjnu bylo lůžek typu ARO/JIP volných 963 (z 4014), ventilátorů 907 (z 18368) a lůžek s kyslíkem 7670  (z 22 807).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

 

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Situace je aktuálně nejvážnější na Prostějovsku, kde je 881,76 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Za ním následuje Zlínsko (879,2), okres Hradec Králové  (852,8) a Plzeň-jih (842,68).

 

Nakažení za posledních 7 dní:

 

Od konce dubna epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo víc než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

 

Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti, komentuje situaci, která tam panuje:

 

Srovnání počtu nově nakažených a zemřelých:

 

 

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní počet aktivních případů překročil 124 tisíc. Celkem se v Česku nakazilo téměř 209 tisíc lidí. V souvislosti s koronavirem zemřelo 1739 pacientů.

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

Více než 83 tisíc lidí se z nemoci již uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

V březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Jaká opatření zavádějí ostatní evropské státy, se podívejte v reportáži:

 

Situace v Česku se stále zhoršuje, podívejte se na reportáž:

TN.cz