Domácí

Pošta začne v pondělí doručovat roušky přímo do schránek

V policejním skladu v Pardubicích-Opočínku je od rána rušno. Policie spolu s hasiči tam vyskladňují miliony roušek a respirátorů. Ty následně předávají pracovníkům České pošty, kteří je budou rozvážet důchodcům.

Od čtvrtečního rána pracovníci skladu nakládají miliony roušek a respirátorů do poštovních vozů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že roušky a respirátory půjdou ze zásob, které má ministerstvo ještě z jara. Miliony kusů ochranných prostředků převáží poštovní vozy do centrálních poboček po celé republice. Přes víkend budou pracovníci pošty roušky a respirátory balit.


“Prvním dnem distribuce bude pondělí. Naší ambicí je, aby roušky dorazily k lidem co nejdříve. K tomu, jak budeme vědět, komu roušku doručit. Vláda schválila, že k tomuto účelu můžeme využít registr obyvatel, jehož jsme správci. Tyto údaje předáme České poště. Roušky budou odeslány následně na trvalou adresu,“ popsal Hamáček.

Související obsah

Většina roušek by měla být u důchodců nejpozději do středy, pokud to Česká pošta kapacitně zvládne. Obálka nepůjde do vlastních rukou, roušky si každý najde přímo ve schránce. “Náklady budou kolem 15 ti milionů korun, tak to vyčíslila pošta. Tuto sumu uhradí následně stát,“ uzavřel ministr vnitra.

Z opozice se ozývají hlasy, že tento krok vlády je čistým populismem a kupováním voličů. Piráti navíc upozorňují, že vláda nemyslí na ty, co by roušku, podle nich, skutečně potřebovaly. “Rouška nechrání před koronavirem, zpomaluje jeho šíření, ale rozhodně to není ochrana. Tou je pouze respirátor. Dobře, bude fungovat osm hodin, co potom? Nebylo by lepší mít dostatečnou testovací kapacitu, jasnou komunikaci s občany, aby nebyli ve stresu nebo dokonce levné roušky či respirátory v prodeji? Navíc, pokud je situace tak vážná, že musíme poslat seniorům respirátor, proč je nedáme také těm, kdo jsou ohroženi nejvíce-imunodeficientním, ty vláda ignoruje. Logicky bychom měli postupovat od nejohroženějších, tam mohou být oběti na životech,“ uvedl pro TN.cz Ivan Bartoš (Pirátská strana).

Jak bude distribuce probíhat se podívejte ve videu:

Respirátor vydrží podle odborníků přibližně 8 hodin používání. Jednorázové roušky by se pak měly měnit přibližně po dvou hodinách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz