Domácí

Roušky jdou opět na dračku! Lidé je začali v lékárnách kupovat ve velkém

Oznámení, že od čtvrtka opět platí povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušky, už se projevilo v lékárnách. Od rána tam šly roušky i respirátory na odbyt. Někde je dokonce vyprodali a nyní čekají na doplnění skladu. Lékárnická komora lidi uklidňuje, že lékárny mají dostatek zásob, takže není nutné panikařit.

"Lidé kupují ochranné pomůcky víc, mělo to dopad," sdělili reportérovi TV Nova v jedné z pražských lékáren. Například v lékárně na poliklinice v Budějovické ulici je největší zájem o respirátory FFP2, kde jich od rána prodali už zhruba 200 kusů. "Lidi to berou ve velkým. Opravdu už ani nekoukají na cenu a berou to ve velkým," tvrdí lékárnice. 

Podle mluvčího sítě lékáren Dr. Max Michala Petrova se zatím nedá říct, jak se oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) odrazilo na středečním prodeji roušek a respirátorů. Touto informací bude prodejce disponovat až zítra. Nicméně lékárny Dr. Max v posledních dnech zaznamenaly zvýšený zájem.

"Jedná se o mírný nárůst, není to nic dramatického. Pohybuje se to ve vyšších stovkách. Rekord v posledním červencovém týdnu to nepřekonalo. To jsme během jediného dne prodali 1500 roušek a respirátorů," sdělil TN.cz Petrov. Zájem poté opadl spolu s uvolňováním opatření a nyní opět začal růst. "Dá se očekávat, že v příštích dnech dál poroste vzhledem ke zpřísnění opatření," řekl Petrov.

Související obsah

Roušky a respirátory však Dr. Max zdražovat neplánuje. "Nejsme už závislí na zahraničním dovozu," dodal. Podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové je o roušky v lékárnách dlouhodobě zájem. "Lidé si je kupují postupně a už nepodléhají panice tak, jako na jaře," uvedla a dodala, že lékárny mají dostatek zásob, není tak třeba mít obavy z jejich vykoupení.

To potvrzují i samotní lékárníci. "Řekla bych, že jsme připravení," prozradila jedna z nich. "Jsme schopni pokrýt dalších ještě sto, dvě stě roušek. Další zásoby jsou na cestě," řekli reportérovi v jiné lékárně.

Související obsah

Zvýšený zájem je i o nanoroušky a nanorespirátory. "Lidé je berou útokem. Takový zájem tu ještě nebyl. Ani na jaře," napsala na twitteru provozní ředitelka firmy NanoSPACE Lucie Konečná. Na dotaz, zda je stíhají vyrábět a zásobovat, odpověděla, že ne. "Ono, když se ze dne na den zvedne zájem o tisíce procent, tak je těžké posílit sklad, zákaznickou linku, výrobu, zásobování," vysvětluje.

Ceny se zatím příliš nehnuly, jedna chirurgická rouška vychází v lékárně na zhruba dvacet korun. V internetových obchodech se dají pořídit pod deset.

Řidič tramvaje v Brně protestuje proti nošení roušek. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz