Naše Česko

Stát měl nižší příjem z tabáku, vláda chce zvýšit daň z jeho výrobků

Poslanci připravují zvýšení spotřební daně pro tabákové výrobky. V důsledku koronavirové krize přiteklo do státního rozpočtu výrazně méně peněz. O kolik zdraží cigarety a kolik to přispěje rozpočtu? O tom si povídal Karel Kopeček v pořadu Nastartujme Česko s Štěpánem Michlíčkem, ředitelem British American Tobacoo.

Podle informací tabákových společností měl stát nižší příjem minimálně o čtyři miliardy korun. Poslanci ze sněmovního rozpočtového výboru proto připravují úpravu zákona, která by spotřební daň u tabákových výrobků zvýšila. A to nejen u cigaret, ale také u jeho alternativ.

"Hlavním důvodem výpadku příjmů v oblasti tabákového průmyslu byly především spotřební daně, a také daň z přidané hodnoty. Ty souvisí především s tím, že němečtí turisté chodí legálně nakupovat levněji cigarety a tabákové výrobky do České republiky, což během zavřených hranic nemohli" řekl Michlíček.

Související obsah

Velký podíl na tabákovém průmyslu má příhraniční prodej. "Ten podíl je zhruba takových 30% celého trhu s tabákovými výrobky v Česku. Ze zhruba 20 miliard prodaných cigaret, koupí 6 miliard němečtí turisté," pokračoval Michlíček. 

Každopádně obchod s tabákovými výrobky se po znovuotevření hranic vrátil okamžitě do normálu. "Obchod se vrátil do původní výše, jaký byl před koronavirovou krizí. Teď se každopádně díváme s velkou opatrností na to, jak se vyvíjí situace ohledně koronaviru," vysvětlil Michlíček.

Související obsah

Kolik peněz to do státního rozpočtu přinese a proč je spotřební daň u tabákových alternativ nižší, než u klasických cigaret? A jak se tabákový průmysl snaží pomáhat veřejnému prostoru v době koronavirové krize? Podívejte se na celý záznam pořadu Nastartujme Česko s Karlem Kopečkem a ředitelem British American Tobacco Štěpánem Michlíčkem.
 

Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz