Domácí

Josefovi odhalili hrozící rakovinu kamarádi! Jana na to přišla sama

Každoročně onemocní zhoubnými kožními nádory kolem 35 000 pacientů. Na maligní melanom umírá asi 500 pacientů ročně. Bohužel mnozí lidé k lékaři přicházejí pozdě. Josef i Jana naštěstí přišli k lékaři včas, jejich maligní melanomy jsou v prvním stadiu a půjdou jednoduše vyříznout.

Pan Josef byl před čtyřmi měsíci na koupališti, kde si znaménka kamarádi poprvé všimli. Na návštěvu u lékaře nepospíchal, když šel ale k vodě znovu, přátelé mu řekli, že se jim zdá znaménko nějaké jiné a opravdu by ho měl vidět lékař. Josef se cítil naprosto zdravý, ale k lékaři zašel. Nakonec zjistil, že má na pravé lopatce opravdu rozrůstající se melanom, kožní nádor, který bude potřeba vyříznout.

"Dnes jdu na vyříznutí, naštěstí se na to přišlo včas a melanom ještě není v pokročilém stádiu,“ říká pan Josef. U paní Jany byla situace jiná. Znaménka se jí objevují a rostou už od dětství.

"Poprvé jsem viděla stan proti melanomu, byla tam velká fronta, proto jsem si našla, že se můžu nechat vyšetřit i na klinice a od té doby docházím pravidelně. V době koronaviru jsem si všimla, že se mi znaménko na zádech mění, nechtěla jsem ale v té době chodit po nemocnicích. Protože jsem ale těhotná, nechtěla jsem to úplně odkládat, a tak jsem přišla dnes,“ říká paní Jana.

 

Související obsah


Naštěstí šlo u obou pacientů o první stadium. Když se ale znaménko nechá a dojde časem ke svědění nebo krvácení, jde už o výrazně pokročilé stádium.

"Čím dřív pacient přijde, tím lépe. V těch časných stádiích stačí prosté vyříznutí a pacient je vyléčen. Včasným příchodem myslím tloušťku do jednoho milimetru. Pokud jde o více než čtyři milimetry, tak z dermatologického hlediska už je to pokročilé stadium maligního melanomu,“ říká ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a přednosta z Dermatovenerologické kliniky Petr Arenberger.

Mezi nejohroženější skupinu pro vznik rakoviny kůže patří muži mezi padesátkou a šedesátkou. Objevit se ale může každému, a to různě po těle.

Prevence je tudíž v tomto případě bez nadsázky životně důležitá. Pokud se vám nechce přímo do nemocnice, využijte možnosti akce Stan proti melanomu. Vyšetřit pigmentové znaménko můžete zdarma ve třech městech po republice. "14. a 15. září bude na Václavském náměstí v Praze, 21. září v Brně na Moravském náměstí a 22. září v Ostravě v Shopping Parku Avion, vždy od 10 do 18 hodin," dodává Petr Arenberger.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz