Domácí

Laserem proti špačkům! Na Moravě chrání vinice nová technologie

Vinaři na Jižní Moravě zkoušejí technologickou novinku. Laser, který plaší na dálku špačky. Zařízení za stovky tisíc korun by mohlo nahradit hlučná plynová děla. Na ta si totiž dlouhodobě stěžují obyvatelé z okolí vinic.

Zelený paprsek laseru pročesává vinici s přesností na centimetry po předem naprogramované mapě pohybu. Vypadá to jako supermoderní zabezpečení před zloději hroznů, ale technologická novinka má jediný účel. Vyplašit co nejvíc špačků.

Vědci zjistili, že zelená tečka laseru vyvolává u většiny ptáků útěkový reflex. Neznámé silné světlo dokáže vyplašit tisícihlavé hejno.

Související obsah

V zahraničí se lasery úspěšně používají při ochraně elektrických rozvodů před zkratem způsobeným ptáky.

Moravští vinaři si jeden automat pořídili do vinice ve Velkých Bílovicích a teď ho testují. Obsluha musela projít speciálním školením, aby laser neoslepil třeba letadlo.

"Dosah to má až 300 metrů. Nesmí se mířit na silnici, lidi, letadla a vodní hladinu,“ řekl Václav Frolich, který ma laser na starosti.

Související obsah

Ve vinici chráněné paprskem nezahlédnete jediného ptáka. Pro tamní obyvatele je to velká naděje na klidný život.

Nejúčinnější obranou před špačky jsou plynová děla. Jejich kanonáda je ale tak hlasitá, že budí odpor tamních lidí, a dokonce i některých vinařů.

"Ráno kolem šesté, když začne střelba, tak to je hrůza jako bitva u Slavkova,“ vysvětlil vinař František Mádl.

Související obsah

Laser je tichý, nepotřebuje obsluhu a dá se ovládat na dálku. Jeho hlavní nevýhodou je cena, ale vinaři jsou ochotni ji zaplatit.

Na 16 hektarech vinice pana Mádla způsobili špačci loni škodu přes 200 tisíc korun. Laser by se mu tak splatil po prvním roce užívání.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz