Zahraničí

Napjatá situace v KLDR. Pět lidí popravili za kritiku Kima na večírku

Napjatá situace v KLDR. Pět lidí popravili za kritiku Kima na večírku
Zdroj: Profimedia

Severokorejská tajná policie údajně popravila pět zaměstnanců ministerstva financí. Na pracovním večírku měli otevřeně kritizovat diktátora Kim Čong-una a způsob, jakým vede zemi. Už déle než měsíc nikdo rovněž neviděl jeho mladší sestru Kim Jo-čong.

Pětice mužů se prý na večírku bavila o tom, že severokorejský režim selhává na všech frontách. Slova o vyprázdněné státní kase nebo neschopnosti Kim Čong-una obchodovat se světem se jim nevyplatila. Tajná policie je prý popravila.

Podle informací portálu dailynk.com je udal jeden z jejich mladších kolegů, který se pracovního setkání také účastnil. O život měli přijít už 30. července.

Kim údajně vyjádřil úlevu, že muže popravili. Pokládal je za hrozbu svého přísně totalitního režimu. Ten je brutálními postupy nechvalně proslulý. Jakoukoliv kritiku diktátora okamžitě tvrdě trestá.

Severokorejské zdroje mají za to, že všechny příbuzné popravených mužů uvěznili v koncentračním táboře Yodok. Nachází se přibližně 100 kilometrů severovýchodně od hlavního města Pchjongjangu.

Související obsah

Probíhat v něm mají mučení, zotročování, sexuální útoky a opět popravy. Podle přeživších v severokorejských táborech panují podobně příšerné podmínky jako v nacistické Osvětimi během druhé světové války.

Nejasný zůstává také osud diktátorovy mladší sestry Kim Jo-čong. Ta se už přes měsíc neukázala na veřejnosti. Mluvilo se o ní jako o možné nástupkyni během spekulací o Kimově smrti a zdravotních komplikacích.

Kritika, za kterou pětice mužů musela zemřít, už delší dobu zní i od zahraničních pozorovatelů. KLDR podle nich od letošního léta hrozí hladomor. Během léta totiž rozsáhlé povodně zničily úrodu. Ve druhé polovině 90. let kvůli nedostatku jídla zemřelo až tři a půl milionu Severokorejců.

Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav kvůli koronaviru. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz