Domácí

Z převrácené cisterny u dálnice D1 unikala kyselina, zásah trval 15 hodin

Z převrácené cisterny u dálnice D1 unikala kyselina, zásah trval 15 hodin
Zdroj: HZS Středočeského kraje

Cisterna přepravující 21 tun kyseliny sulfanové se ve čtvrtek převrátila u Vranova na Benešovsku na výjezdu od motorestu u dálnice D1. Nebezpečná látka z ní potom začala unikat. Zásah hasičům ztěžoval i řidič, který mluvil pouze italsky.

Cisterna s 21 tunami nebezpečné kyseliny sulfanové, která je známější pod starším názvem sirovodíková, se ve čtvrtek na výjezdu z motorestu na dálnici D1 u Vranova na Benešovsku převrátila na bok.

Na místo okamžitě vyrazili hasiči. "Po příjezdu první jednotky bylo velitelem potvrzeno, že cisterna leží na boku a řidič je nezraněn. Vzhledem k tomu, že hovořil pouze italsky, nebylo možné se s ním domluvit," uvedl mluvčí Petr Svoboda.

"Zpočátku nedocházelo k žádnému úniku přepravované látky, ale následně začala kyselina drobně unikat přes vrchní poklop. Cisterna ovšem ležela na straně, kde jsou přečerpávací hrdla, takže nebylo možné ji bez nadzvednutí odčerpat," doplnil.

Související obsah

K převrácené cisterně proto musela také vyprošťovací firma a společnost, která likviduje únik nebezpečných látek. Vzorky přepravované kyseliny odebrali chemici z laboratoře v Kamenici.

Zásah hasičů trval neuvěřitelných 15 hodin. "Přečerpání a následné vyproštění havarované cisterny bylo ukončeno krátce před půlnocí. Po celou dobu byl nájezd na dálnici od motorestu i ze silnice číslo 109 uzavřen," zakončil Svoboda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz