Zahraničí

Lesní požáry v USA nepolevují, shořela plocha velká jako Slovinsko!

Hasiči na západě Spojených států stále nemají pod kontrolou mohutné lesní požáry. Situaci komplikuje silný vítr. Plameny zničily území o rozloze přes 20 tisíc kilometrů čtverečních, což je plocha velká jako Slovinsko. O život přišlo nejméně 36 lidí.

Kvůli kouři není ve státě Oregon vidět na krok. Hasiči doufají, že vítr, který meteorologové očekávají, nebe trochu pročistí. Jenže právě poryvy větru můžou plameny oživit a kdykoliv změnit jejich směr. Dosavadní snahu hasičů o získání kontroly nad živlem tak mohou zhatit.

"Nikdy jsem nezažil takový požár, jaký jsem tu viděl během posledního týdne. Nejtěžší na tom je zůstat v klidu, protože hoří doslova na našem zápraží. Tady, kde bydlím a kde žije moje rodina," popisuje hasič Steve McAdoo.

Domů se mohou vracet lidé jen v místech, kde jsou plameny pod kontrolou. Ve většině případů ale úřady stále doporučují evakuaci. Někteří obyvatelé se přesto rozhodli zůstat a hasičům na místě pomoci se zásobami.

Související obsah

"Dokud jsou silnice otevřené, můžete projet přímo skrz. Nemůžete se bát ohně, ať už je napravo nebo nalevo od vás," říká Dale Carlson z Chevronu.

Požáry už ve státech Kalifornie, Oregon a Washington zničily stovky budov. O tom, že nejde o nic malého, se přesvědčili i v Kanadě - nebe nad Vancouverem má žlutou, podle místních apokalyptickou barvu.

Spojené státy netrápí jen požáry - na jihu země, v Mexickém zálivu, se formuje hurikán Sally. Stát Louisiana vyhlásil stav nouze a v pobřežních částech nařídil povinnou evakuaci desítek tisíc lidí.


Obyvatelé jihovýchodního pobřeží za sebou mají noc plnou příprav. Podívejte se na reportáž TV Nova:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz