Zahraničí

Tohle tu 50 let nebylo, nad Atlantikem nastala unikátní konstelace

Poprvé po několika desetiletích nad Atlantikem v pondělí vířilo hned pět pojmenovaných bouří najednou. Informoval o tom americký Národní úřad pro oceán a atmosféru. Hurikány, které vědci zaznamenali, nesou jména Sally, Paulette, Rene, Teddy a Vicky.

Hurikán Sally aktuálně bičuje pobřeží Mexického zálivu. Bouře Rene se podle informací portálu foxnews rozptýlila už v pondělí večer, ostatní řádily na moři ještě v úterý odpoledne. Neustává ani tropická bouře Karina, která zasáhla moře jihozápadně od Baja California v Tichém oceánu.

Snímek všech cyklón najednou pořídil meteorologický satelit GOES-East z výšky více než 35 tisíc kilometrů. Sally se podle americké Národní meteorologické služby pohybovala na sever směrem k pobřeží Mexického zálivu přibližně rychlostí 3 kilometry za hodinu.

Rychlost větru, když pro Sally platilo označení hurikánu kategorie 1, dosahovala téměř 137 kilometrů za hodinu. Bouře smetla vše, co jí stálo v cestě. Ve středu odborníci změnili kategorii na 2 a ačkoli bouře zeslábla, dál ničí oblast Floridy a Alabamy.

Záplavy smetly také zvířata:

Ničivý hurikán má nejméně jednu oběť a více než půl milionu domácností a firem zůstalo bez elektřiny. Na některých místech USA se potýkají se záplavami a v oblastech Mississippi a Alabamy hrozí přívalové povodně.

Mezi Floridou a jižní Alabamou navíc hrozí výskyt tornád. Bouře Paulette v pondělí smetla Bermudy. Oko hurikánu bylo široké více než 64 kilometrů a pohltilo celou skupinu ostrovů nedaleko Severní Karolíny.

Související obsah

Hurikán Teddy bude už druhým hurikánem, který tento týden zasáhne oblast Bermud. Podle odborníků jsou prognózy nejisté a s jakou intenzitou udeří, zatím nelze odhadovat. Vicky je z výčtu tropických bouří tou nejméně nebezpečnou.

Sezóna hurikánů v je v roce 2020 nebývale rušná. Obvykle končí v listopadu, ale jména tropických bouří jsou známá už nyní. Meteorologové si je totiž připravují dopředu a pro cyklóny mají připravený seznam, ze kterého jména čerpají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz