Domácí

Některé kraje zavádí roušky na akcích venku. Tady všude budou povinné!

Některé kraje zavádí roušky na akcích venku. Tady všude budou povinné!
Zdroj: Profimedia

Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace v Česku se nadále zpřísňují opatření. Od pondělí budou v některých krajích povinné roušky na venkovních akcích. Toto opatření se zavádí i v hlavním městě, které bude na semaforu nově červené. Od příštího týdne zároveň část studentů v Praze přestoupí na distanční výuku.

Pražská hygienická stanice nařídila od pondělí povinnost nosit roušky i na venkovních hromadných akcích nad 100 lidí. Výjimku představují děti do dvou let, osoby s poruchou intelektu, umělci (například tanečníci či divadelníci, kteří na akci vystupují), moderátoři a další lidi, kteří vystupují v televizních či jiných pořadech a pak také sportovci po dobu tréninku, zápasu apod. 

Totéž opatření oznámila i hygienická stanice Středočeského kraje - platí pro celé střední Čechy. Roušky na venkovních akcích nad 100 osob nařizují hygienici i ve Zlínském kraji, v tomto případě však opatření platí jen pro některé okresy - konkrétně Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž. Karlovarská hygiena opatření nařídila pro Chebsko. Výjimky platí všude stejné.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru v pátek informoval, že Praha se na semaforu zbarví do červené barvy, která znamená nejvyšší stupeň rizika šíření nákazy.

Původně se měla domácí výuka týkat všech studentů středních a vysokých škol, o chvíli později své oznámení primátor opravil. "Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být," napsal.

Související obsah

Distanční výuku by měli zavést během příštího týdne. "Když jsem to navrhoval na začátku týdne, nebyla na tom bohužel ještě shoda," uvedl.

Tím však zavádění přísnějších opatření v Praze nekončí. Od páteční 18. hodiny budou na celý měsíc zakázány návštěvy ve všech nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních a v sociálních službách.

Ve čtvrtek primátor prohlásil, že situace v Praze není dobrá. "Nechci vám nalhávat, že je všechno v pořádku. Není. Čísla za poslední dny jsou opravdu varovná a trend naznačuje, že brzy bude ještě hůř. Vyzývám proto všechny Pražany k co největší ohleduplnosti, nošení roušek, dodržování hygieny a rozestupů," napsal na twitteru.

Související obsah

Ke čtvrteční 18. hodině hygienická stanice hlavního města evidovala 8336 nakažených koronavirem, za 24 hodin přibylo 350 nových případů. Vzhledem k tomu, že některé země, mezi nimi například Německo, přijaly opatření vůči obyvatelům Prahy, jsou odběrová místa přetížená.

Aby Pražané mohli vycestovat, potřebují test. "Praha opět napravuje to, co měl dělat stát. Připravujeme nová odběrová místa, abychom podpořili kapacity testování," uvedl ve čtvrtek Hřib.

"Jakmile teď ale podle hygieniků přesáhne denní počet nakažených v Praze 1000, už nebude možné všechny testovat. Poté už bude z kapacitních důvodů možné jen výběrové testování," dodal.

Už nyní jsou testovací místa přetížená a lidé čekají na odběr i několik hodin. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz