Domácí

Chovatelé králíků si zoufají. Smrtící nákaza zvířata kosí po celém Česku

Chovatelé králíků si zoufají. Smrtící nákaza zvířata kosí po celém Česku
Zdroj: TV Nova

Králičí chovy po celém Česku postihla epidemie myxomatózy. Nemoc, která je pro neočkované králíky smrtelná, přenáší hmyz, zejména komáři. Někteří chovatelé přišli i o stovky králíků, případně museli kvůli nemoci vybít celý chov.

Zprávy o rozšíření nebezpečné nemoci přichází ze všech krajů. Rostoucí zájem o očkování proti myxomatóze zaznamenaly také veterinární ordinace. Na Kroměřížsku, zejména v obcích Zdounky, Kostelany a Kvasice, chovatelé přišli o stovky králíků.

"Zaregistrovali jsme zvýšený počet případů, které nám hlásí majitelé králíků, kteří roky třeba neočkovali a nyní se po vakcíně pídí. Oproti jiným letům je tento rok extrémní, myxomatózy je několikanásobně víc. To ale vychází z toho, že je i bodavě-savého hmyzu několikanásobně víc," popsal TN.cz Jiří Šálek z veterinární ordinace PrimaVet na Kroměřížsku.

 

Právě hmyz, jako například komáři, často smrtící nemoc roznáší. Jediný způsob, jak před nákazou chov bránit, je očkování. Léčba myxomatózy je podle vyjádření veterinářů náročná či téměř nemožná. Zvířata často sama uhynou během několika dní.

Jeden nemocný králík dle Šálka chov neohrozí, pokud však zvířat onemocní víc, chovatelům nezbývá než celý chov vybít. Prostory, kde byli králíci chováni, je pak třeba důkladně vydezinfikovat.

Chovatelé o tom, jak s nákazou u králíků bojují, informují i na sociálních sítích:

Podle Šálka může k onemocnění přispět například špatná výživa či nedostatek tekutin. Prudký nárůst počtu nakažených králíků zaznamenali například chovatelé z Lubné na Rakovnicku, Brna či Prostějovska.

Související obsah

"To jsou většinou chovatelé, kteří to mají na maso a králíky neočkují. Je proti tomu vakcína a pokud se naočkuje včas, tak myxomatóza přejde, králík ji prodělá, ale přežije. Správný chovatel má králíky naočkované a tohle ho nezaskočí," vyjádřil se pro TN.cz zkušený chovatel a provozovatel webu Králíkář Tomáš Ondrouch.

Myxomatóza je virové onemocnění, které se nejčastěji projevuje otoky v oblasti tváře a hnisavým výtokem z nosu. Právě to poté vede k dýchacím potížím a nakažený králík obvykle zemře během 14 dnů od projevení příznaků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz