Domácí

Prezident Zeman rušil tresty. Dal milost onkologicky nemocnému vězni

Prezident Zeman rušil tresty. Dal milost onkologicky nemocnému vězni
Zdroj: Profimedia

Miloš Zeman v pátek vyhověl jednomu z žadatelů o prezidentskou milost. Mladému muži odpustil dva nepodmíněné tresty. Podnět k posouzení žádosti o milost prezidentovi předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD).

Prezident Zeman žadateli o milost podle vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prominul zbytek jednoho a celý druhý nepodmíněný trest odnětí svobody. V obou případech byl trestán za majetkovou trestnou činnost.

"Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se přes svůj poměrně mladý věk dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním, pro které mu již dříve soud výkon trestů opakovaně přerušil. K žádosti se s kladným hodnocením připojila i sociální pracovnice azylového domu pro mladé, ve kterém se odsouzený nyní nachází," řekl Ovčáček.

Letos už prezident Zeman milosti uděloval – v březnu omilostnil dva muže. V případě jednoho z nich k odpuštění trestu vedly zdravotní důvody. Odsouzený čekal na transplantaci srdce a nebyl tak schopný výkonu trestu.

Související obsah

Druhému muži k prezidentské milosti pomohla skutečnost, že neváhal zachránit lidský život včasným poskytnutím první pomoci. Ve vězení předtím pykal za přečin zanedbání povinné výživy.

Zřejmě nejkontroverznější milost prezident podepsal roku 2017, když po 23 letech vězení propustil Jiřího Kajínka. Ten si odpykával trest za několikanásobnou vraždu. Před branami věznice na něj čekali novináři i davy fanoušků.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz