Domácí

Tomáš jako první v Česku natočil unikátní jev na obloze! VIDEO

Tomáši Prouzovi z Trutnovska se v tomto týdnu podařilo natočit extrémně vzácný nebeský jev, v angličtině známý jako crown flash (korunový záblesk). Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jde z Česka pravděpodobně o první takový videozáznam.

"Nestává se tak často, aby u nás v Česku někdo natočil na video jeden z velmi ojediněle pozorovatelných optických (vlastně elektro-optických) jevů zvaný v angličtině crown flash (v překladu korunový záblesk). Tomáši Prouzovi z Trutnovska se to ve středu povedlo zřejmě jako prvnímu," napsal na svém facebooku ČHMÚ.

Ústav vzápětí popsal, co to crown flash vlastně je. "Jev vypadá jako pohybující se/pulzující jemná oblačnost, vlnící se oblačný ohon nebo poskakující záře u vrcholku bouřkového oblaku. Ve skutečnosti jde o odraz slunečního světla od ledových krystalků, jež se orientovaly podél siločar elektrického pole v horní části bouřkového oblaku," přiblížili meteorologové.

Související obsah

"Koruna" z ledových krystalků přitom velmi rychle může změnit vzhled. Stačí, aby z mraku vyletěl blesk. "Jen k tomu dodám, že záznam byl pořízen v 18:35 a jednalo se o bouřku, která byla v té době přibližně nad Žacléřem, 15 kilometrů severozápadním směrem. Slunce bylo z pohledu pozorovatele vlevo, těsně nad obzorem," přidal do komentářů pod příspěvek ČHMÚ přímo autor videa Tomáš Prouza.

"Jev jsem pozoroval poprvé, měl jsem o něm jen povědomí z jiných záznamů na YouTube. Člověk musí mít trošku štěstí a být ve správný čas na správném místě - a podívat se zrovna na oblohu," dodal po dotazu TN.cz Prouza.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz