Zahraničí

Evropě hrozí, že přijde o Facebook a Instagram. Kvůli ochraně údajů

Evropě hrozí, že přijde o Facebook a Instagram. Kvůli ochraně údajů
Zdroj: Profimedia

Státy Evropské unie možná přijdou o oblíbené sociální sítě Facebook, Instagram a další, které společnost Marka Zuckerberga vlastní. Vedení firmy na tuto hrozbu upozornil irský soud, který řeší problematiku odesílání osobních údajů do USA. Je možné, že bez tohoto mechanismu Facebook v Unii nebude moci fungovat.

Na hrozbu upozornila agentura Reuters s odkazem na Sunday Business Post, který má k dispozici soudní dokumenty. Podle nich společnost Facebook sdělila irskému vrchnímu soudu, že nevidí způsob, jak by mohla nadále poskytovat své služby v Evropské unii, pokud regulační úřad "zmrazí" její mechanismus přenosu dat.

Reaguje tak na předběžné rozhodnutí Irské komise na ochranu údajů, která je hlavním regulačním úřadem Evropské unie, o tom, že tento mechanismus přenosu dat z EU do Spojených států "nemůže být v praxi použit".

Další přenosy tak Facebooku komise zatrhla. Společnost požádala soud, aby předběžné rozhodnutí přezkoumal. Zabývat by se tím měl v listopadu.

Související obsah

Pokud však rozhodnutí bude platit, není jasné, jak budou tyto sociální platformy fungovat v Evropské unii, uvedla ředitelka oddělení ochrany údajů společnosti Facebook Yvonne Cunnaneová.

Irská komise začala vyšetřovat Facebook v reakci na výzvu Soudního dvora EU, který letos v létě zneplatnil dohodu mezi USA a EU o sdílení dat. Tato dohoda podle něj nezajišťovala obyvatelům Unie dostatečnou ochranu dat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz