Domácí

V létě byla Karviná černou ovcí. Nyní hlásí nejnižší přírůstky nakažených

Z Karvinska, bývalého epicentra koronaviru, se stalo místo, kde je teď přírůstek nových nakažených minimální. A místním se nelíbí, že musí dodržovat plošná opatření stejně jako zbytek republiky. Tvrdí, že když bylo nošení roušek nebo uzavírání hospod zavedeno u nich, ostatní regiony toho byly ušetřeny.

Ještě před pár měsíci hlásila Karviná rekordní čísla a ve zdejších hotelech a lázních masivně rušili pobyty hosté z celé republiky. Teď se situace obrátila. "Nás na Karviné hodně očernili. Teď by se Pražáci měli chytit za nos a něco udělat. Ale ne tak, že to bude platit pro celou republiku. Proč bychom zase měli trpět," zaznívá od místních.

V sobotu přibylo na Karvinsku pouze 26 případů nákazy koronavirem. Za celý Moravskoslezský kraj to bylo pouze 98 případů, a to i přes enormní testování horníků v OKD. Právě Moravskoslezský kraj patří ke krajům, které nejvíce testují.

Ještě v půlce prázdnin měla šéfka moravskoslezských hygieniků Pavla Svrčinová namále. Situaci podle ministra zdravotnictví nezvládala. "Už v rámci OKD tam byla nedorozumění. Teď tam udělali opatření a neinformovali lidi. Nevím, jak to tam funguje, ale nelíbí se mi to," prohlásil v červenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

"Paní ředitelka musí situaci napravit a já pak vyhodnotím, jestli k tomu došlo, nebo nikoliv. Beru to jako určitou žlutou kartu," řekl tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Teď je vše jinak a další žlutá nebyla třeba.

"Musím smeknout před paní Svrčinovou, že to zvládla absolutně skvěle, že to funguje a že nemá žádné resty. Podle informací, které máme, je na tom Moravskoslezský kraj nejlíp ze všech. Praha si musí vzít příklad," okomentoval současnou situaci Babiš.

"Teď je situace stabilizovaná a já jako ředitelka musím smeknout před prací všech svých zaměstnanců," sdělila televizi Nova Svrčinová. Podle krajské hygieny je vše na lidech. Pokud nebudou dbát pravidel, může brzy Karviná Prahu zase přeskočit.

Barbara Hanousek, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz