Zajímavosti

Záhada 350 mrtvých slonů v Botswaně vyřešena. Vědci našli viníka

Záhada 350 mrtvých slonů v Botswaně vyřešena. Vědci našli viníka
Zdroj: isifa.com

Úhyn stovek slonů byl pro vědce několik měsíců doslova záhadou. Nyní už je známé, proč zvířata pošla. Za vše mohou podle testů bakterie ve vodě. Vědci se obávají, že toxiny produkované malými organismy ve vodě a půdě, by se mohly vyskytovat ve vodě stále častěji kvůli změně klimatu.

První případ záhadného úhynu skupiny slonů v deltě Okavango se objevil na začátku května. Do konce měsíce zemřelo 169 jedinců a k polovině června se počet zdvojnásobil. Zhruba 70 procent mrtvých slonů se našlo kolem jezírek a vodních jam, napsal na jaře portál The Guardians s odvoláním na anonymní zdroje.

Původně se mluvilo o tom, že se zvířata mohla otrávit kyanidem, který používají pytláci. Po několika měsících se ukázalo, že za otravu může voda. “Naše nejnovější testy zjistily, že příčinou úmrtí jsou cyanobakteriální neurotoxiny neboli sinice. Jedná se o bakterie nacházející se ve vodě,“ uvedl veterinární důstojník Mmadi Reuben z národního parku v Botswaně.

Pátrání přírodovědců v tuto chvíli ještě nekončí. “Je ještě nutné zodpovědět mnoho otázek. Například proč pouze sloni a proč pouze tato oblast? Máme řadu hypotéz, které zkoumáme,“ uzavřel Reuben. Podle odborníků představují sinice velké zdravotní riziko pro zvířata i lidi. Neustále rostoucí teploty jim navíc svědčí. Mohou se lépe množit.

Související obsah

V Botswaně žije téměř třetina všech afrických sloních jedinců. Úmrtí stovek z nich bylo pro oblast velkou ztrátou.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz