Domácí

Vrcholí sklizeň jablek a hrušek. Kvůli nepříznivému počasí stouply ceny

V těchto týdnech vrcholí sklizeň jablek a hrušek. Jablek bude podle ovocnářské unie ve srovnání s minulými lety až o 12 % méně, hrušek dokonce až o 25. Úrodu poznamenaly podle pěstitelů jarní mrazy. Ceny jablek i hrušek výrazně stouply. Oproti loňskému srpnu jsou vyšší téměř o 70 %.

Od rána do večera se sběrači jablek v rozlehlých sadech v Klášterci nad Ohří u Chomutova nezastaví. Pěstitelé tu hospodaří na 120 hektarech. Ztráty kvůli nepříznivému počasí na jaře odhadují na zhruba patnáct procent oproti minulým letům.


"Kdyby bylo lepší počasí na jaře, tak tady bylo kolem šedesáti až sedmdesáti tun po hektaru. Teď je to padesát,“ přiblížil agronom Karel Heřman.


Stejná situace je i na jihu Čech. Ovocnáři hlásí 15-20% ztráty oproti loňskému roku. Největší ztráta je podle odborníků na kvalitě.

Související obsah


"Bohužel jablka, která v tuto chvíli sklízíme budou ve většině případů určena pouze na průmyslové zpracování. Konzumních jablek pro uskladnění bude v tom letošním roce pravděpodobně o něco méně,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.


V celé České republice se podle odhadů Ovocnářské unie sklidí asi 1111 tun jablek. Také pěstitelé hrušek sčítají škody. "Letos je to horší jak loni. Minimálně o 25 % horší díky mrazům, které to popálily,“ postěžoval si majitel Sadů Jirkov Ondřej Škuta.


V loňském roce jsme kilogram jablek kupovali v průměru za 30 korun, letos za téměř padesát korun. Kilogram hrušek stál před rokem kolem pětatřiceti korun, tento rok více než pětapadesát korun.


Kdo chce na jablkách ještě více ušetřit, radí mu šéf ovocnářské unie zkusit najít pěstitele jablek a zjistit, kdo nabízí samosběr. Potom by kilogram jablek přišel na nějakých dvacet až osmadvacet korun. Zároveň radí nakupovat přímo od sadařů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz