Domácí

Nakažených přibývá! Praha spustila opatření na ochranu nejohroženějších

Nakažených přibývá! Praha spustila opatření na ochranu nejohroženějších
Zdroj: Profimedia

Kvůli neustále se zvyšujícímu počtu nových případů nákazy koronavirem v Praze spustila hygienická stanice hlavního města opatření na ochranu nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, zejména tedy seniorů v pobytových službách a jejich ošetřovatelů.

"Pražská opatření usilují o zvýšení odolnosti nejzranitelnější části populace, kam se řadí křehčí senioři a lidé se zdravotním postižením, ale také personál v kolektivních zařízeních, kde jsou rizika spojená s infekcí vyšší než v domácím prostředí,“ uvedla na webu Hygienická stanice hlavního města Prahy.


Cílem je nejen posílení odolnosti ohrožených skupin a snížení rizika přenosu infekce u těchto lidí, ale také zmírnění dopadů epidemie na zdravotní systém a zajištění dostatečné péče a informovanosti veřejnosti.


Hlavní město například mimo jiné podporuje očkování ohrožených skupin a klíčových profesí v boji s koronavirem proti sezónní chřipce a pneumokokům. "Vzhledem k fungování globálních trhů jsme očekávali nízkou dostupnost vakcín proti chřipce nad rámec každoročních dodávek. Proto jsme přes léto pro Prahu zajistili navíc cca šest tisíc dávek vakcíny,“ informovala radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.


Dalším cílem je minimalizace rizika přenosu infekce. Jelikož uzavření zařízení sociálních služeb není možné, kladou opatření důraz na kombinaci testování, osobní hygieny a větší využívání respirátorů FFP2 místo obyčejných roušek.

Související obsah


Novinkou je také to, že se podařilo najít zdravotní lůžka pro překlad infekčních uživatelů sociálních služeb, kteří nepotřebují intenzivní zdravotní péči. "Po zkušenostech z jara, kdy se Covid-19 šířil v domovech pro seniory mimo jiné proto, že velké státní nemocnice odmítaly přijímat infekční obyvatele s odkazem na mírný průběh onemocnění, jsem ráda, že se nám podařilo i v tom málu zdravotních služeb, které řídíme, vytvořit několik desítek takových lůžek,“ dodala radní Johnová.


Kromě toho Prahy zvýšila také technickou vybavenost pobytových sociálních služeb o oxygenátory, které mohou dodáním kyslíku pomoci lidem s těžším průběhem koronaviru bez nutnosti hospitalizace.


"V případě potřeby jsou navíc připraveny tzv. létající krizové týmy, složené z lékaře, zdravotní sestry a mediků. Tyto týmy na jaře mapovaly situaci v pražských domovech a umí jim poskytnout zdravotní i další odbornou pomoc,“ doplnili hygienici.

Bezpečnostní rada hlavního města jednala o situaci v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz