Zahraničí

Evropská komise představila návrh rozdělení migrantů, chce solidaritu

Evropská komise včele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou ve středu představila nový návrh týkající se migrace a přerozdělování migrantů. Komise chce hlavně solidaritu mezi členskými stát unie.

Podle komise je návrh novým začátkem v oblasti migrační politiky. "Nyní je čas postavit se výzvě a společně řídit migraci se správnou rovnováhou mezi solidaritou a odpovědností.“ uvedla Ursula von der Leyenová

Členské státy Evropské unie budou moci běžence buďto přijmout nebo jim zajistit cestu zpět do rodné země. Pomoci se má především nejproblematičtějším státům jako je Itálie, Řecko a Španělsko. Státy navíc za každého dospělého migranta získají z evropského rozpočtu deset tisíc euro.

Související obsah

Rozdíl od minulých let je v tom, že členským státům nebude přijímání uprchlíků nařizováno. Každopádně Evropská komise navrhuje také to, že v případě velké krize bude Brusel přijetí uprchlíků členským zemím přímo nařizovat.

 

Ministr vnitra Jan Hamáček ve středu oznámil, že odmítá jakýkoliv návrh, který bude obsahovat povinné přijímání uprchlíků. Podle jeho slov na tom panuje všeobecná shoda se státy visegrádské čtyřky.

Komise má také v plánu zlepšit ochranu vnějších hranic Evropské unie. Hranice má chránit stálý sbor Evropské pohraniční a pobřežní stráže, jehož nasazení je naplánováno na 1. ledna 2021 a poskytne zvýšenou podporu, kdykoli to bude nutné.

Požár v řeckém táboře pro migranty přinutil obyvatele k evakuaci. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz