Zahraničí

KLDR popravila zmizelého Jihokorejce. Spálili ho, zní ze Soulu

KLDR popravila zmizelého Jihokorejce. Spálili ho, zní ze Soulu
Zdroj: Profimedia

Severní Korea zastřelila a spálila našeho vládního úředníka, uvedli ve čtvrtek zástupci Jižní Koreje. Ten na začátku týdne při práci zmizel na moři a jeho loď se pak dostala do severokorejských vod.

Z vládní lodi 47letý jihokorejský úředník zkoumal, zda na moři neprobíhá nelegální rybolov. V pondělí ale zmizel a o den později se objevil ve výsostných vodách Severní Koreje. 

"KLDR k němu v úterý odpoledne poslala bezpečnostní složky v plynových maskách. Ještě v ten den tam připluli vojáci, kteří ho zastřelili. Potom jeho tělo polili benzínem a spálili. Severní Korea se dopustila brutálního činu," uvedl jihokorejský ministr obrany Jeong Kyeong-doo.

Na nešťastný incident, který může zhoršit už tak napjaté vztahy mezi dvěma Korejemi, upozornila agentura AP.

Související obsah

Příčina smrti úředníka není podle Jeonga úplně jistá. Je možné, že když ho zapálili, ještě žil. Ministerstvo se také zabývá tím, jak se muž dostal do severokorejských vod. Prý je možné, že byl původem ze severu a do nejtužší diktatury světa se pokoušel vrátit.

Severokorejci by ho v takovém případě pravděpodobně zabili kvůli příkazům o ochraně proti šíření koronaviru. Navrátilec z Jižní Koreje způsobil v KLDR poplach už v červenci. Tisíce lidí tehdy skončily v karanténě.

Diktátor Kim Čong-un kvůli tomu dokonce vyhlásil výjimečný stav. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz