Zahraničí

Lukašenkova inaugurace vyvolala v Bělorusku další masové protesty!

Běloruskem dále zmítají masové protesty. Do ulic se včera vydaly davy lidí poté, co Alexandr Lukašenko složil v Paláci nezávislosti v Minsku prezidentskou přísahu a stal se tak pošesté v řadě prezidentem. Policisté zatkli nejméně 250 demonstrantů. Představitelé západních zemí inauguraci neuznávají.

Davy protestujících v ulicích, zatýkání, vodní děla. Tak vypadala běloruská města poté, co Alexandr Lukašenko složil prezidentský slib a stal se tak po šesté hlavou státu. Podle řady Bělorusů je inaugurace nelegitimní, protože volby byly údajně zmanipulované.


Stejný názor zastává také opoziční kandidátka Cichanouská. Podle ní inaugurací skončil Lukašenkovi mandát a dále tedy není legitimním prezidentem. “Já, Světlana Cichanouská, jsem jediná vůdkyně zvolená běloruským lidem. Naším cílem je teď vybudovat nové Bělorusko,“ prohlásila.

Související obsah

Dění v Bělorusku sledují i představitelé států Evropské Unie. Inauguraci odsoudil polský prezident Duda a také český ministr zahraniční Tomáš Petříček. “Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Proto nejsou jejich výsledky legitimní, proto není legitimní ani dnešní inaugurace Alexandra Lukašenka,“ napsal Petříček na sociální síti.

Související obsah

O inaugurační ceremonii věděla jen hrstka Lukašenkových příznivců a do paláce se Lukašenko přesunul v pečlivě střežené koloně. Ve svém slibu prezident často přezdívaný jako poslední evropský diktátor prohlásil, že bude sloužit obyvatelům a bude respektovat jejich práva.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz