Zahraničí

Lukašenko složil tajně přísahu. Neuznáme ho, tvrdí Petříček i další ministři EU

I přes masové protesty v Bělorusku složil ve středu Alexandr Lukašenko nečekaně přísahu. Oficiálně se tak už pošesté ujal úřadu prezidenta. To však vzbudilo vlnu nevole nejen u Bělorusů, ale také u zahraničních politiků, včetně českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

 "Alexandr Lukašenko se ve středu ujal úřadu běloruského prezidenta. Inaugurace, které se zúčastnilo několik stovek lidí, proběhla v Paláci nezávislosti v Minsku,“ píše ruská agentura TASS s odvoláním na běloruskou agenturu Belta.


Ceremoniál byl až do poslední chvíle tajemstvím a pozváno bylo několik stovek lidí zejména vysokých funkcionářů, poslanců, novinářů, vědců a různých činitelů z oblasti sportu a kultury. Lukašenko složil přísahu v běloruštině s rukou položenou na ústavě a podepsal osvědčení o inauguraci.

Související obsah


Událost se odehrála i přes masové protesty, které v Bělorusku probíhají. Ty vypukly po zveřejnění výsledků prezidentských voleb, které se konaly 9. srpna. Lukašenko v nich měl podle oficiálních výsledků získat 80,1 % hlasů.


Mnoho Bělorusů je však přesvědčeno, že je tento výsledek zfalšovaný a opozice, stejně jako Evropská unie, ho neuznává. Se jmenováním Lukašenka do úřadu, které bylo pro mnohé velkým překvapením, nesouhlasí také český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).


"Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Běloruská občanská společnost má plnou podporu Česka. Bělorusové si zaslouží svobodu,“ napsal na svůj twitter Petříček.


Podporu Bělorusům vyjádřil také slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. "Alexandr Lukašenko je zodpovědný za prezidentské volby v Bělorusku, které nebyly svobodné ani spravedlivé. Slovensko stojí za občany země,“ vyjádřil se na svém twitteru Korčok.

Protesty v Bělorusku neutichají. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz