Zahraničí

Finanční skandál ve Vatikánu. Odstoupil mocný kardinál Becciu

Jeden z hlavních představitelů Vatikánu, kardinál Giovanni Angelo Becciu (72), ve čtvrtek nečekaně rezignoval. Podle agentury AP souvisí jeho rezignace s finančním skandálem ohledně nákupu pozemků v Anglii.

"Svatý otec přijal ve čtvrtek rezignaci z úřadu prefekta Kongregace pro kauzy svatých, stejně tak jako pravomocí spojených s hodností kardinála, kterou podala jeho eminence kardinál Giovanni Angelo Becciu,“ uvedl ve čtvrtek Vatikán.

To, že se Becciu vzdal svých kardinálských pravomocí znamená, že se nebude moci zúčastnit další konklávy, na které se bude volit nový papež.

Související obsah

Agentura AP informuje, že jeho rezignace souvisí s finančním skandálem, který se týká kontroverzního nákupu pozemků luxusních nemovitostí v londýnské čtvrti Chelsea. Vatikán měl při nákupu přijít o miliony euro.

Vatikánská policie minulý rok prohledala kanceláře státního sekretariátu a zajistila finanční dokumenty a počítače. Pět zaměstnanců úřadu bylo postaveno mimo funkci. Teď již bývalý kardinál Becciu ale veškerá obvinění odmítá.

Související obsah

Beccio byl kardinálem jmenován v létě roku 2018, předtím působil ve funkci vatikánského velvyslance. Uplynulých šest let byl v denním kontaktu s papežem Františkem a patřil k jeho nejdůvěryhodnějším spolupracovníkům.

Vatikán poprvé v historii otevřel badatelům své tajné archivy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz