Domácí

Volby by vyhrálo ANO. Do Sněmovny by prošlo pouze pět stran

Volby by vyhrálo ANO. Do Sněmovny by prošlo pouze pět stran
Zdroj: Profimedia

Centrum pro výzkum veřejného mínění ve svém zářijovém volebním modelu uvádí, že by do Sněmovny prošlo pouze pět stran. Ve volebních preferencích opět vede hnutí ANO následované s velkým odstupem Piráty.

Pokud by se v září 2020 konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, zúčastnilo by se jich 60 procent občanů Česka. Volební model se týká voleb do Poslanecké sněmovny a není možné jej vztahovat k nadcházejícím krajským volbám.

Podle agentury CVVM by ve volbách získalo ANO 31,5 procent hlasů, což je více než v červenci, kdy uváděla 29 procent. Druhou nejsilnější stranou jsou Piráti, kteří by získali 16 procent hlasů. Na třetím místě se umístila ODS se 12,5 procenty.

Naopak přes pětiprocentní hranici by se do Sněmovny nedostaly čtyři strany, a to SPD, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Každopádně agentura dodává, že spolehlivost výsledků u některých stran není jistá.

"U uskupení SPD, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL není možné vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dostaly či nedostaly,“ píše v tiskové zprávě CVVM.

Ministerstvo vnitra představilo instruktážní videa k průběhu krajských voleb. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz