Domácí

Pozdě dodal neschopenku, na úřadu práce ho vyškrtli. Soud se muže zastal

Pozdě dodal neschopenku, na úřadu práce ho vyškrtli. Soud se muže zastal
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nezaměstnaný muž z Prahy onemocněl, neschopenku ale úřadu práce kvůli nastalým okolnostem dodal se zpožděním. Vyřadili ho proto z evidence žadatelů o zaměstnání. Obrátil se na zástupkyni ombudsmana a případ se dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Ten se muže zastal a rozhodnutí úřadu zrušil.

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková pomohla nezaměstnanému muži z Prahy, kterého úřad práce kvůli pozdě dodané neschopence vyřadil z evidence žadatelů o zaměstnání.

Když onemocněl, hned navštívil lékařku. Ta mu neschopenku vystavila vpodvečer, takže ji už nestihl na úřad doručit. Nemohl ji ani oznámit na dálku, protože doma nemá internet a veřejná knihovna s internetem už měla zavřeno.

"Telefonovat na úřad ve večerních hodinách považoval za zbytečné. Protože nemohl chodit, jeho družka zkoušela druhý den na úřad práce volat, ale protože nebyl úřední den, nedovolala se. Stěžovatel nevěděl, že lze poslat SMS zprávu o dočasné neschopnosti na pevnou linku úřadu práce. Netušil ani, že je na budově úřadu práce schránka, do níž lze potvrzení o dočasné neschopnosti vhodit," stojí na webu ombudsmana s tím, že muž byl u lékařky ve čtvrtek.

Související obsah

Potvrzení o pracovní neschopnosti se tak na úřad práce dostalo až v pondělí, tedy po čtyřech dnech od jeho vystavení. Kvůli zpoždění muže bez přihlédnutí ke složitým okolnostem vyřadil úřad z evidence uchazečů o práci. 

Protože sama Šimůnková rozhodnutí nezvrátila, dostal se případ k soudu. Nejprve ho řešil pražský městský soud, nakonec i Nejvyšší správní soud (NSS). 

"Ten rozsudkem ze dne 7. září 2020 zrušil rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí, které potvrdilo rozhodnutí úřadu práce o vyřazení stěžovatele z evidence. Soud se ztotožnil s názorem zástupkyně ombudsmana a stejně jako ona vytkl oběma úřadům, že postupovaly v rozporu se smyslem a cílem zákona o zaměstnanosti," píše se dále na webu.

Související obsah

Šimůnková má z verdiktu radost. "Současně mě ale mrzí, že se úřady tak zarputile bránily jednat méně formalisticky a vidět za paragrafy člověka. Není dobrým signálem, když jsou lidé nuceni prosoudit si individuálně své případy, přestože je zde dřívější judikatura, která by měla být úřadům vodítkem," prohlásila zástupkyně ombudsmana.

Od 14. dubna 2020 je podle novely zákona o zaměstnanosti nutné dočasnou neschopnost oznámit úřadu práce do tří dnů od jejího vystavení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz