Domácí

Superhrubá mzda se zruší, potvrdil Babiš. Sníží se i daň pro zaměstnance

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že má vláda v plánu superhrubou mzdu zrušit navždy s tím, že s ministrem vnitra Hamáčkem (ČSSD) si nedorozumění už vysvětlili. Zároveň se plánuje také snížení daně pro všechny zaměstnance na dva roky.

Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že chce vláda zrušit superhrubou mzdu navždy, ale na dva roky snížit pouze daně. V sobotu přitom premiér tvrdil, že je v plánu ji zrušit pouze na zmíněné dva roky. Reaguje tak na odpor ČSSD.

"Superhrubá mzda bude zrušená jednou pro vždy od 1. ledna 2020 a zároveň snížíme daň pro všechny zaměstnance na dva roky," řekla TV Nova Babiš. Podle Babiše tak pomůžou nejen zaměstnancům, ale také zaměstnavatelům, kteří zároveň ušetří.

Související obsah

Premiér zároveň potvrdil, že ministerstvo financí plánuje na dva roky zmrazit platy poslanců a ušetřené peníze využít na výplatu zaměstnanců v sociálních službách.

ČSSD společně s ministrem vnitra a jejím předsedou Janem Hamáčkem totiž nechtěla podpořit dočasné zrušení hrubé mzdy na dva roky. Hamáček řekl, že ČSSD podpoří zrušení superhrubé mzdy pouze se zavedením patnáctiprocentní daně z příjmu, která by se ale po dvou letech zvedla.

V praxi by zrušení superhrubé mzdy znamenalo více peněz pro zaměstnance. Těm by totiž klesla daň z příjmu, a tím by se zvýšil jejich čistý výdělek.

Ke zrušení superhrubé mzdy se kabinet zavázal ve svém programovém prohlášení. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) následně uvedla, že ke zrušení by mělo dojít od roku 2021.

Andrej Babiš a Jan Hamáček jednali o zrušení superhrubé mzdy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz