Domácí

Vyšší platy i bonusy. Velké řetězce si prodavače hýčkají. PŘEHLED

Vyšší platy i bonusy. Velké řetězce si prodavače hýčkají. PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

I když Českou republiku také zasáhla po novém roce vlna pandemie koronaviru, prodavači velkých řetězců si i přesto finančně polepšili. Někteří si na více peněž na výplatní pásce ale budou muset ještě chvíli počkat.

Na více hotovosti v peněžence se mohou už brzy těšit zaměstnanci Albertu. Nejprve je čeká mimořádný bonus tři tisíce korun v posledním čtvrtletí tohoto roku a od 1. ledna 2021 vzrostou mzdy provozních zaměstnanců ve více než třech stovkách prodejen po celé České republice. Dostanou v průměru o šest procent více.

“I přes náročné období, kterým aktuálně celá společnost prochází, navýšíme mzdy i v následujícím roce. Navýšení investice do mezd bude znamenat dodatečné náklady v řádu stovek milionů korun,“ přiblížil Ctirad Nedbálek, viceprezident lidských zdrojů společnosti Albert.

Jeden z největších zaměstnavatelů u nás, Tesco, oznámilo, že mzdy zaměstnanců navyšuje každý rok. Jinak tomu nebylo ani letos. “Dochází k tomu pravidelně každý rok v červenci. Naposledy od 1. července 2020 došlo k navýšení základní tarifní měsíční mzdy v průměru o pět procent. Nárůst mezd se týká všech zaměstnanců na provozních pozicích a v distribučním centru,“ řekl pro TN.cz mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Související obsah

Přidáno už dostali prodavači, skladníci, pekaři nebo zelináři také v Lidlu. “K 1. březnu 2020 jsme navyšovali nástupní mzdy v provozních pozicích i mzdy stávajících zaměstnanců. O případné úpravě mezd k začátku nového obchodního roku, tedy k březnu 2021, bychom včas informovali,“ uvedla pro TN.cz mluvčí Lidlu Iveta Barabášová.

Pozadu nezůstal ani další významný řetězec. Zaměstnanci v Kauflandu si už také polepšili. “Situaci na trhu práce a vývoj mezd samozřejmě pravidelně sledujeme. Rádi bychom v této souvislosti uvedli, že Kaufland svým zaměstnancům již nyní vyplácí vyšší mzdy, a navíc jim poskytuje celou řadu různých benefitů,“ řekla pro TN.cz mluvčí Kauflandu Renata Maierlová.

Související obsah

Více peněz na výplatní pásce rozhodně přijde vhod. Podle odhadů ministerstva financí totiž současná ekonomická krize způsobí pokles reálné mzdy. Ta by měla klesat v tomto i v příštím roce. Nezaměstnanost naopak podle aktuální předpovědi stoupne.

Reálná mzda na rozdíl od nominální znamená skutečnou hodnotu mezd. Vyjadřuje, co si člověk může za svůj plat koupit a pořídit. Nominální mzda, která označuje čistě jen výdělek, by podle odhadů ministerstva financí měla letos stoupnout o 1,7 % a v příštím roce o 0,9 %. Inflace je ale vyšší a reálný výdělek tak klesá.

Pražský hrad zveřejnil platy svých úředníků. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz