Domácí

Vyšší platy i bonusy. Velké řetězce si prodavače hýčkají. PŘEHLED

Vyšší platy i bonusy. Velké řetězce si prodavače hýčkají. PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

I když Českou republiku také zasáhla po novém roce vlna pandemie koronaviru, prodavači velkých řetězců si i přesto finančně polepšili. Někteří si na více peněž na výplatní pásce ale budou muset ještě chvíli počkat.

Na více hotovosti v peněžence se mohou už brzy těšit zaměstnanci Albertu. Nejprve je čeká mimořádný bonus tři tisíce korun v posledním čtvrtletí tohoto roku a od 1. ledna 2021 vzrostou mzdy provozních zaměstnanců ve více než třech stovkách prodejen po celé České republice. Dostanou v průměru o šest procent více.

“I přes náročné období, kterým aktuálně celá společnost prochází, navýšíme mzdy i v následujícím roce. Navýšení investice do mezd bude znamenat dodatečné náklady v řádu stovek milionů korun,“ přiblížil Ctirad Nedbálek, viceprezident lidských zdrojů společnosti Albert.

Jeden z největších zaměstnavatelů u nás, Tesco, oznámilo, že mzdy zaměstnanců navyšuje každý rok. Jinak tomu nebylo ani letos. “Dochází k tomu pravidelně každý rok v červenci. Naposledy od 1. července 2020 došlo k navýšení základní tarifní měsíční mzdy v průměru o pět procent. Nárůst mezd se týká všech zaměstnanců na provozních pozicích a v distribučním centru,“ řekl pro TN.cz mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Související obsah

Přidáno už dostali prodavači, skladníci, pekaři nebo zelináři také v Lidlu. “K 1. březnu 2020 jsme navyšovali nástupní mzdy v provozních pozicích i mzdy stávajících zaměstnanců. O případné úpravě mezd k začátku nového obchodního roku, tedy k březnu 2021, bychom včas informovali,“ uvedla pro TN.cz mluvčí Lidlu Iveta Barabášová.

Pozadu nezůstal ani další významný řetězec. Zaměstnanci v Kauflandu si už také polepšili. “Situaci na trhu práce a vývoj mezd samozřejmě pravidelně sledujeme. Rádi bychom v této souvislosti uvedli, že Kaufland svým zaměstnancům již nyní vyplácí vyšší mzdy, a navíc jim poskytuje celou řadu různých benefitů,“ řekla pro TN.cz mluvčí Kauflandu Renata Maierlová.

Související obsah

Více peněz na výplatní pásce rozhodně přijde vhod. Podle odhadů ministerstva financí totiž současná ekonomická krize způsobí pokles reálné mzdy. Ta by měla klesat v tomto i v příštím roce. Nezaměstnanost naopak podle aktuální předpovědi stoupne.

Reálná mzda na rozdíl od nominální znamená skutečnou hodnotu mezd. Vyjadřuje, co si člověk může za svůj plat koupit a pořídit. Nominální mzda, která označuje čistě jen výdělek, by podle odhadů ministerstva financí měla letos stoupnout o 1,7 % a v příštím roce o 0,9 %. Inflace je ale vyšší a reálný výdělek tak klesá.

Pražský hrad zveřejnil platy svých úředníků. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz