Vesmír

Unikátní projekt, NASA se chystá odebrat vzorky z malé planetky Bennu

NASA se připravuje na odběr vzorků na planetce Bennu, která pravidelně obíhá kolem Slunce. Sonda se k ní přiblíží 20. října a vzorky na Zemi má dopravit za tři roky. Podle vědců by získané materiály mohly pomoci odhalit, proč je na Zemi život.

NASA se pokusí shromáždit vzorky materiálů z asteroidu vůbec poprvé v historii. Na planetce Bennu by měla získat na 60 gramů prachu a štěrku vesmírná sonda OSIRIS-Rex.

Sonda nemá na planetce přistát. Přiblíží se k ní na vzdálenost několika metrů a pomocí speciální robotické ruky vzorky nasaje. Vybrat ideální místo bylo kvůli členitosti povrchu prý velmi náročné.

"Roky plánování a tvrdé práce našeho týmu teď závisí jen tom, aby se robotická ruka dostala do kontaktu s povrchem asteroidu na pět nebo deset vteřin," uvedl zástupce vedoucího projektu Mike Moreau.

Kapsle se vzorky by měla v roce 2023 pomocí padáků přistát v poušti v americkém Utahu. Pokud bude projekt úspěšný, půjde o největší vesmírnou zásilku od doby, kdy astronauti programů Apollo na Zemi dopravili vzorky z Měsíce.

Asteroid má podle NASA obsahovat materiál z doby vzniku Sluneční soustavy, tedy z období před více než čtyřmi a půl miliardami let. Snahou je porozumět vzniku života na Zemi.

"Asteroidy představují stavební kameny planet. V případě Bennu doufáme, že nám může poskytnout důkazy, proč je Země obyvatelná ve smyslu existence vody a dalších důležitých látek," sdělil hlavní vědecký pracovník mise na asteroid Bennu Dante Lauretta.

Související obsah

Planetka o zhruba 500 metrech v průměru může být pro Zemi v budoucnu i nebezpečím. "Bennu je jedním z potenciálně nejnebezpečnějších asteroidů s určitou šancí srážky se Zemí někdy ve 22. století. Část našeho výzkumu se tedy týká jeho trajektorie," doplnil Lauretta.

Vesmírná sonda OSIRIS-REx se na svou cestu vydala už v roce 2016, k asteroidu dorazila v roce 2018. Od té doby mapovala jeho povrch a vědci vybírali nejlepší místo k odběru vzorků.

Patrik Balcar / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz