Zahraničí

Cesta za 641 miliard. NASA chce na Měsíc poslat první ženu

Americká NASA v pondělí na tiskové konferenci oznámila své plány pro nadcházejících několik let. Národní úřad pro letectví a vesmír chce poslat do roku 2024 na měsíc první ženu v historii. Stát by to mělo zhruba v přepočtu 641 miliard korun.

NASA má v rámci programu Artemis v plánu poslat na měsíc muže a ženu, a to poprvé od roku 1972, kdy lidská noha na odvrácené straně měsíce stanula naposledy v rámci mise Apolla 17. Mise Apolla 17 byla poslední a završila sérii úspěšných letů na Měsíc.

Úřad každopádně k uskutečnění letu potřebuje získat od amerického Kongresu dostatek finančních prostředků. Mělo by se jednat o 28 miliard dolarů, tedy v přepočtu přes 641 miliard korun.

Související obsah

"Vracíme se na Měsíc za vědeckými objevy, ekonomickými výhodami a inspirací pro novou generaci průzkumníků. Když budujeme udržitelnou přítomnost, budujeme také hybnou sílu k prvním lidským krokům na Marsu,“ uvedl šéf NASA Jim Bridenstine.

Astronauty by měl k měsíci vynést modul Orion, který je podobný původnímu Apollu. Do vesmíru by měla modul vynést nejnovější raketa SLS.

Související obsah

Program Artemis slouží především k vyhledávání nových zdrojů surovin. Roboti a lidé budou hledat a potenciálně extrahovat zdroje, jako je voda, které lze přeměnit na jiné použitelné zdroje, včetně kyslíku a paliva. Astronauti budou také prozkoumávat nové oblasti Měsíce.

NASA úspěšně odstartovala revoluční misi na Mars. Podívejte se na reportáž televize Nova:

jh, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz