Zahraničí

Do stavu před pandemií už se nelze vrátit. Smiřte se s tím, radí odborníci

Do stavu před pandemií už se nelze vrátit. Smiřte se s tím, radí odborníci
Zdroj: Getty Images

Pandemie Covidu-19 trvá už deset měsíců a v lidech vyvolává čím dál větší frustraci. Ptají se, kdy už to všechno skončí a budou se moci vrátit k normálnímu životu. Odpověď některých expertů zní, že nikdy. Neexistuje podle nich možnost se vrátit zpátky k "normálnímu" stavu, který panoval před pandemií, a čím dřív to přijmeme, tím líp pro nás.

Na vidinu toho, že svět jednou zase bude stejný jako před tím, než vypukla pandemie koronaviru, se upíná mnoho lidí po celém světě. Dokonce i představitelé států a odborníci.

Podle některých vědců bychom ale měli zkusit vzít v potaz, že se situace s největší pravděpodobností už nikdy do "normálu" nevrátí. Alespoň ne do takového, jaký jsme znali před pandemií. 

"Politici, kteří předstírají, že se už brzy vrátíme do normálního stavu, klamou buď sebe, anebo své voliče. Nebo obojí," sdělil CNN profesor Thomas Davenport z Babson College v americkém Massachusetts.

Související obsah

"Lidé mají tendenci očekávat, že změny jsou jen dočasné a že budoucnost zase bude připomínat naši minulost. Lidé, kteří se těžko přizpůsobují změnám, se upínají k tomu, co si pamatují jako normální stav," tvrdí Davenport. Podle něj je pochopitelné, že někteří odmítají nosit roušky, protože to zkrátka vnímají jako pomíjivou věc, která jim má jen dočasně omezovat život.

Naše mozky mají jednoduše řečeno tendenci vnímat katastrofy jako něco přechodného. Jiná část našich mozků je ale velmi flexibilní a je schopná se na změny velmi rychle adaptovat. Této schopnosti se odborně říká hédonická adaptace a představuje psychologický proces, při kterém se emocionálně vyrovnáváme s různými životními událostmi. Pozitivními i negativními.

Související obsah

"Nejdřív cítíme silné emoce. Pak se ale přizpůsobíme," říká profesorka psychologie Sonja Ljubomirská z Kalifornské univerzity. Změnu si osvojíme, takže ji nakonec považujeme za normální stav. Nošení roušek by se tak podle ní mohlo stát běžnou součástí našich každodenních životů. "Pokud se z toho stane zvyk, dokáže se udržet. Už nyní si umýváme ruce častěji, aniž bychom si to uvědomovali," tvrdí Ljubomirská.

"Ve skutečnosti jsme odolnější, než si myslíme. Takže budoucnost může být zase normální, ať už bude jakkoliv odlišná," dodává. Čím dřív si tak podle ní zvykneme na změny, které s sebou pandemie přinesla, tím dřív budeme zase žít spokojený život.

Během jarní vlny epidemie v České republice v TV Nova psycholog Daniel Štrobl lidem radil, jak přežít delší dobu doma. Připomeňte si jeho rady ve videu: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz