Domácí

Nové obvinění ředitele Lánské obory. Baláka znovu stíhají kvůli těžbě kamene

Ačkoliv státní zástupce trestní stíhání za zpronevěru na konci srpna zrušil, policie změnila právní kvalifikaci a ředitele Lánské obory Miloše Baláka nově obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Balák a další dva obvinění měli podle policie z Lánské obory vytěžit a odvézt více kamene, než oficiálně vykázali. Balákovo opětovné trestní stíhání potvrdila Deníku N státní zástupkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Spolu s Balákem policisté na jaře začali stíhat další tři lidi. Měli z Lánské obory vytěžit a odvézt více kamene, než oficiálně vykázali a způsobili tak škodu nejméně ve výši 1,35 milionu korun.

Usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku vydal podle Sotákové odbor závažné hospodářské činnosti Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Související obsah

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) první usnesení o zahájení trestního stíhání zrušilo na konci srpna. "Po vyhodnocení všech relevantních skutečností tak bude muset policejní orgán ve věci znovu rozhodnout. Zrušení usnesení v tomto případě neznamená, že se trestný čin nestal. Řeší se ale, jak ho správně kvalifikovat," vyjádřil se krátce poté mluvčí NSZ Petr Malý.

Související obsah

Kvůli kauze hradní kancléř Vratislav Mynář ostře kritizoval média, která podle něj tlačila na vyšetřovatele a šířila lži. Kromě kauzy ohledně těžby kamene Balák figuruje také v žalobě na jednu právnickou a dvě fyzické osoby v souvislosti s manipulací s veřejnou zakázkou.

Ta se měla týkat druhé etapy opravy svahů u vodní nádrže Klíčava, která se nachází v Lánské oboře. Mezi obžalovanými má být spolu s Balákem Libor Tkadlec, manažer firmy Energie – stavební a báňská. Žalovaná je i samotná kladenská společnost, stavbu totiž realizovala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz