Domácí

Nedostatek českého medu žene cenu nahoru. O tolik si za něj připlatíme

Nedostatek českého medu žene cenu nahoru. O tolik si za něj připlatíme
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Počasí i nemoci, to může za letošní nedostatek medu v Česku. Nejoblíbenější lesní med u včelařů prakticky neseženete a za ty další si budeme muset připlatit. Sklenice, takzvaná kilovka, bude stát v Praze i více než 200 korun.

Za nedostatkem medu je hlavně nepříznivé počasí, které na jaře trápilo nejen lidi. “Pro včely bylo špatné jaro. Bylo chladno a deštivo, propršely květen i červen, a to jsou nejdůležitější včelařské měsíce. Včely musely být v úlech, a i proto je toho medu málo,“ uvedla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Medu je málo také kvůli nemocem, které včely trápí. Podle předběžných údajů včelařů během letošního roku uhynula až pětina včelstev v republice.


Pokud nemáte doma zásoby nejoblíbenějšího medu, toho lesního, letos ho u včelařů neseženete. Jednoduše není. “Letos nebyl medovicový med, to je takzvaný ten lesní, tmavý med, na který jsou především Češi zvyklí a mají ho nejradši. Tak ten letos nebyl a nebude. Medovici spláchla voda,“ doplnila Machová. Lesní med koupíte jedině u včelařů, kteří mají zásoby z minulých let.

Související obsah

Nedostatek medu vede samozřejmě také k jeho vyšší ceně. Ta je letos vyšší minimálně o deset korun. V průměru ale o 20 až 30 korun za kilo. V Praze se med bude prodávat i za více než 200 korun za kilovou sklenici. “Jsou oblasti, kde letos vůbec žádný med ani nevytočili. Tady ve Středočeském kraji jsme točili sotva jednou, a to první jarní snůšku,“ popsal pro TN.cz předseda kladenských včelařů Otakar Zdych.


Včely už teď sice spí, ale lidé se budou shánět po medu právě v tomto období, kdy je více nachlazených a viróz. Mnozí včelaři jim nebudou mít co prodat. “Já jsem střední včelař, mám do 50 včelstev, čili já jsem vyprodaný už od konce prázdnin,“ doplnil Zdych.

Související obsah

Nějaké zásoby medu mají pouze velkovčelaři. Letošní nedostatek medu ale zasáhl chovatele prakticky po celé republice. “U nás to také bylo špatné. Tady je to násobeno i tím, že Jeseníky jsou postiženy kůrovcovou kalamitou, takže ty lesní medy, na kterých jsme byli závislí, tak ty už nejsou. Toho medu je zhruba o polovinu méně, než bylo v minulých letech,“ řekl pro TN.cz předseda svazu včelařů v Bruntálu Jan Kolomý.


Jaký bude příští rok, zatím nikdo nedokáže odhadnout. Včelaři by ale uvítali mrazivou zimu. Včelstva se prý ozdraví a na jaře pak není tolik slabých jedinců. Po mrazivé zimě je také méně nemocí, které mohou včely hubit.

Město Plzeň stočilo 17 kilo medu z úlů postavených na radnici. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz