Zahraničí

Protesty v Kyrgyzstánu. Demonstranti vtrhli do kanceláře prezidenta

V Kyrgyzstánu zuří od neděle masivní protesty proti vládě. Demonstranti v pondělí vtrhli do budovy, ve které sídlí kancelář prezidenta a parlament. Podařilo se jim také vysvobodit z vězení bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Protesty v Kyrgyzstánu se spustily poté, co v zemi proběhly minulou neděli parlamentní volby. Podle výsledků se totiž přes hranici sedmi procent pro vstup do parlamentu dostaly pouze čtyři strany z celkových šestnácti. Tři z nich mají přitom silné vazby na současného prezidenta Žeenbekova.

Demonstranti požadují neuznání výsledků voleb. V pondělí se jim podařilo vniknout v hlavním městě Biškeku do kanceláře prezidenta, která sídlí ve stejné budově jako parlament.

Související obsah

Demonstranti rovněž propustili bývalého kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva, který byl zadržován ve vazebním středisku Státní národní bezpečnostní služby a čekal na soudní proces za korupci.

Policie se snaží tisícové davy demonstrantů rozprášit vodními děly a slzným plynem. Více než 120 lidí už se při protestech zranilo, většina z nich jsou ale právě policisté.

Související obsah

Kancelář prezidenta Žeenbekova uvedla, že se v úterý setká s vůdci všech 16 stran, které se účastnily voleb, ve snaze zmírnit napětí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz