Domácí

Jeho motivaci chápu, reaguje Prymula na status doktora z Jihlavy

Nemocnice jsou kvůli šíření koronaviru pod velkým tlakem a mnohé nemají vzhledem k velkému množství nakažených dostatek plicních ventilátorů pro jiné pacienty. Na tuto situaci upozornil jeden z lékařů jihlavské nemocnice, kde údajně nenapojují staré a nemocné, kterým podávají pouze opiáty. K situaci se ve středu večer vyjádřil také ministr zdravotnictví Roman Prymula.

"V normální dobu ventilujeme na ARO maximálně pět až šest lidí. V současné době je v Jihlavě deset nakažených pacientů na dýchacích přístrojích a k tomu jsou ventilováni i necovidoví pacienti. Staré a nemocné nenapojujeme. Umírají v klidu na lůžku s opioidy,“ rozvášnil se na facebooku lékař z jihlavské nemocnice.

Podle jeho slov to tedy vypadá, že staří a nemocní lidé jsou kvůli nastalé situaci odsouzeni zemřít. K tomu se vyjádřila také jihlavská nemocnice, podle které se jedná o pacienty, kterým by přístrojová podpora nezajistila zlepšení zdravotního stavu.

Související obsah

Ve středu večer se k situaci vyjádřil také ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Spojil jsem se jak s panem doktorem, tak i primářem oddělení a probral s nimi celou situaci. Motivace pana doktora ke zveřejnění příspěvku byla naprosto jednoduchá. On chtěl ukázat svým kolegům, kteří celou situaci bagatelizují, že Covid není jen obyčejná chřipečka. Každopádně v Jihlavě je stále rezervní kapacita dvou lůžek,“ vyjádřil se Prymula.

"Obecně jde o pacienty, kteří jsou vlivem přidružených chorob na konci své životní cesty, jejich orgánové rezervy jsou vyčerpány. Často jsou ležící, nevnímající, bez projevů i minimálních sociálních aktivit,“ upřesnila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Nemocnice se brání tím, že provádění takových zásahů včetně umělé plicní ventilace je u takových lidí v souladu s poznáním moderní lékařské vědy neetické. "Takovým lidem pak je účelné nabídnout pouze paliativní léčbu zaměřenou na tlumení symptomů tak, abychom zajistili důstojný konec života,“ dodala Zachrlová.

Odborníci redakci TN.cz potvrdili, že takový postup je v některých vážných případech skutečně možný. "Existují určité manuály a doporučené postupy v případě těžce nemocných pacientů. Když je pacient starý a vážně nemocný, tak se mnohdy doporučuje ho neléčit,“ tvrdí právník přes lékařské právo Viktor Pak.

Související obsah

Pacienta lékaři v takových případech udržují pouze ve stabilizovaném stavu, aby neměl bolesti. "Máme například takový úzus, že pokud člověk s rakovinou a metastázemi dostane infarkt, tak ho už lékaři neresuscitují. Aby se neprodlužovalo jeho utrpení. Je to hodně individuální,“ dodal mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

"Pokud má pacient jen pár dnů života a prodloužil by se mu život jen o týden s veškerým utrpením a navíc by jeho léčba mohla být velmi nákladná, tak se to akceptuje a není to postižitelné,“ uzavřel Pak.

Covidová oddělení mají stále více pacientů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz