Zahraničí

Ukradený svitek Mao Ce-tunga ukradli a rozstřihli na dvě půlky

Ukradený svitek Mao Ce-tunga ukradli a rozstřihli na dvě půlky
Svitek ručně psaných básní Mao Ce-tunga. |

Kaligrafický svitek s autorovými básnickými díly, údajně oceněný na miliardy korun, byl nalezen v Hong Kongu roztržený napůl. Svitek byl ukraden zhruba před měsícem z domu známého filatelisty a milovníka revolucionářského umění Fu Chunxiaa. Podle hongkongské policie byl roztržen, aby se s ním při své délce (asi 2,8 metru) dalo lépe manipulovat.

Dílo obsahuje strofy poezie, ručně psané zakladatelem a prvním vůdcem Čínské lidové republiky. Majitel údajně ocenil svitek na zhruba 300 milionů dolarů, avšak není jasné, jakým způsobem byl svitek naceněn.

Dokument byl ukraden během masivního zátahu, při kterém se tři muži vloupali do příbytku Fu Chunxiaa. Dále se ztratily také starožitné známky, měděné mince a další kaligrafická díla z Maovy ruky. Celková škoda byla podle Fu Chunxiaa vyčíslena na pět miliard hongkongských dolarů, tedy asi 645 milionů dolarů (asi 15 miliard českých korun).

Související obsah

Zloději pak jeden z kusů díla prodali za pouhých 500 hongkongských dolarů (asi 1500 korun) kupci, který se domníval, že kupuje napodobeninu. Když však viděl veřejnou výzvu policie, okamžitě se přihlásil.

Kdo vzácné dílo poničil a zneuctil, není dodnes jasné. Policie zadržela devětačtyřicetiletého kupce kvůli podezření z přechovávání kradeného majetku, později byl však propuštěn na kauci. Jeden z údajných zlodějů byl rovněž zadržen, ostatní dva jsou však stále na svobodě.

vkl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz