Zahraničí

Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na příměří! Platit začne v sobotu

Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na příměří! Platit začne v sobotu
Zdroj: ENEX

Arménie a Ázerbájdžán se na jednání v Moskvě dohodly na příměří v bojích o Náhorní Karabach. Informoval o tom v noci z pátku na sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Platit by mělo od sobotního poledne.

"Příměří začne v sobotu 10. října 2020 od 12 hodin proto, aby mohlo dojít k výměně válečných zajatců, jiných zadržených lidí a těl padlých,“ píše BBC.


Ruský ministr zahraničí také uvedl, že obě strany souhlasily se zahájením rozhovorů o urovnání situace v Náhorním Karabachu. Konflikt o toto sporné území panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem už dlouho.

Související obsah


Podle BBC vypukl současný střet 27. září a zemřelo při něm více než 300 tisíc lidí. Další tisíce uprchly kvůli stávající situaci ze svých domovů. Obě strany se obviňují z útoků na civilní obyvatelstvo a ze započnutí konfliktu.


Arménie také informovala, že Baku záměrně cílilo palbu na historickou katedrálu ve městě Šuša, která je výrazně poškozená.


Konflikt vypukl v roce 1988 a podle BBC se v současnosti jedná o nejvážnější střet za poslední desetiletí. Před více než třiceti lety, kdy spor započal, se Náhorní Karabach za podpory Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce. Ta si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz