Domácí

Česko zaplavily berušky. Expert poradil, jak se jich snadno zbavit

Stěny domů, balkóny, ale i různá místa v bytech. Berušky jsou zkrátka všude. Potřebují se totiž zazimovat a vhodná místa hledají nejenom v přírodě, ale i mezi lidmi. Bát se jich nemusíme a zabíjet je už vůbec ne, řekl TN.cz entomolog Dušan Trávníček.

Obavy, že zamoření bytu či domu beruškami může být zdraví škodlivé, nejsou podle experta na hmyz namístě. S klesajícími teplotami se jen snaží najít vhodné místo, kam by se před venkovním chladem schovaly.

"Je tu podzim, blíží se zima a je chladné období. Berušky hledají nějaký úkryt, kde by tu zimu přečkaly. Vlezou do bytu, zkrátka tam, kde cítí teplo, kde jsou nějaké štěrbiny," vysvětlil entomolog Dušan Trávníček.

V přírodě se berušky běžně ukrývají například pod kůrou stromů nebo ve složeném dříví. "Podobné úkryty se jim ale nabízejí také na balkónech," pokračoval.

Související obsah

Nezvykle velké množství jich je pospolu proto, že si navzájem pomáhají. "V beruškách je vyvinutý jakýsi agregační reflex. Když se najde dobrý úkryt, tak si to nějakým způsobem mezi sebou sdělí. Těch možností zase tolik není a berušek je hodně," řekl Trávníček.

Přestože výskyt stovek berušek doma nebo v blízkosti obydlí může být nepříjemný, není nutné jedny z nejznámějších brouků zabíjet, abyste od nich měli pokoj.

"Lze je třeba smést na lopatku, vložit do nějakého sáčku a odnést na taková místa, kde by berušky byly spokojené. Třeba k nějakému staršímu stromu s odchlípnutou kůrou," uzavřel entomolog.

Máte také problém s beruškami? Své zkušenosti i fotky nebo videa můžete posílat na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz