Domácí

Útoky hmyzu jsou stále častější! RADY a TIPY při bodnutí

Útoky hmyzu jsou stále častější! RADY a TIPY při bodnutí
Zdroj: Getty Images

Letní měsíce jsou nejen ve znamení vysokých teplot a aktivního odpočinku. Vysoké produktivitě se těší také dotěrný hmyz. V případě, že na vás zaútočí vosy, nebo sršni, však může jít dokonce i o život.

Za poslední dva měsíce zaznamenali dispečeři tísňové linky 155 zvýšený počet výjezdů k lidem, které bodl hmyz. Následně se u nich rozvinula silná alergická reakce.


"Záchranáři vyrazili na pomoc přibližně k 50 pacientům, z nichž deset bylo ve vážném ohrožení života,“ potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Související obsah


Naposledy vyjížděli záchranáři k ženě v Praze, která po bodnutí při jízdě na kole měla silnou alergickou reakci. "Pacientka si stěžovala na silnou nevolnost, ztěžka se jí dýchalo, po těle měla vyrážku a cítila tlak na prsou,“ popsala Effenbergerová.


Zároveň zmínila, že žena nikdy dřív takovou reakci po bodnutí neměla. Záchranáři ji vyšetřili a po podání léků transportovali do nemocnice.

Příznaky

Jak však poznáme, že se jedná po píchnutí o alergickou reakci? Typickými příznaky alergie, nebo anafylaktického šoku jsou podle záchranářů červené skvrny po celém těle, zhoršená průchodnost dýchacích cest, pokles krevního tlaku, křeče a bezvědomí. V některých případech hrozí také zástava srdce.

První pomoc

Důležitá a velmi zásadní je také rychlá první pomoc. Častý a zcela normální je lokální otok v místě bodnutí. Odborníci doporučují místo chladit a namazat mastí s obsahem antihistaminik. Ty jsou volně prodejné v lékárnách.


Alergici by si měli vzít léky, které jim předepsal jejich ošetřující lékař a zavolat neprodleně záchrannou službu.

Související obsah


Daleko vážnější je situace, pokud vás hmyz bodne do úst, nebo krku. V tomto případě se dá otok zpomalit studeným obkladem a cucáním ledu, nebo pojídáním zmrzliny.


Pokud však dotěrná vosa, včela nebo sršeň zaútočí vícekrát a žihadel dostaneme například do úst nebo krku více, je vždy nezbytně nutné zavolat záchranku, i když poštípaný člověk netrpí alergií.

Do Česka se blíží nebezpečné sršně asijské. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz